Sociálne médiá nikdy nespia a celkom nedávno nastolili nový trend, výzvu, do ktorej sa zapojili tisíce ľudí po celom svete, zahŕňajúc najznámejšie celebrity. 10 year challenge alebo 10-ročná výzva určite neunikla vašej pozornosti, viete však, že nepatrí len ľuďom?

Všetko, čo potrebujete vedieť

Desaťročná výzva nie je taký originál, ako sa zdá, prešla si už mnohými menami. Niečím podobným sa zaoberala napríklad výzva #HowHardDidAgingHitYou, kde ľudia uverejňovali porovnávacie fotky svojho starnutia. 10 Year Challenge funguje na podobnom princípe, účastníci jednoducho uverejnia dve svoje fotografie, medzi ktorými je aspoň 10-ročný rozdiel. A hlavné posolstvo? Najmä sebaláska a ukázanie svetu, aké pozitívne zmeny na vás čas zanechal, a ako ste nezostarli ani o rok. 

Do výzvy sa môže zapojiť každý a okrem obyčajných ľudí sa toho chopili aj svetoznáme celebrity, ktoré si nostalgicky zaspomínali na staré časy.

Jennifer Lopez

Herečka, speváčka a latino diva pred dekádou očakávala svojich prvých potomkov, dvojičky Maximiliana a Emme. Nahodená a s mejkapom na svojich 49 rokov rozhodne nevyzerá.

Jessica Biel

10-ročným, a pritom takmer žiadnym rozdielom sa pochválila aj Jessica Biel, ktorá okrem farby vlasov nezmenila naozaj nič.

Výzve podľahli aj slovenské celebrity

Netrvalo dlho a do výzvy sa pustili aj naši domáci herci, speváci a moderátori. Čo myslíte, kto sa najviac zmenil a komu to dnes sluší viac?

Junior a Marcel

Karin Haydu

Adela Vinczeová

Marvel a jeho 10 rokov

Do tejto výzvy sa najnovšie zapojilo aj filmové štúdio Marvel Studios, ktoré zdieľalo fotky pôvodných výzorov Avengers s ich výzormi z najnovších filmov Endgame a Captain Marvel. Svoj 10 Years Challenge tak zvládli Iron Man, Thor, Captain America, Black Widow, Nick Fury, Agent Coulson a Hawkeye. Tieto postavy sú s nami predsa od úplného začiatku.

Posúďte sami, či sa na našich hrdinoch ukázal čas, alebo či si medzigalaktické vojny vybrali svoju daň.

A ako sa zmenil za 10 rokov náš svet?

Výzva nie je len o vzhľade ľudí. Po prvotnom boom-e začali ľudia porovnávať iné veci. Napríklad čoraz drastickejšie klimatické zmeny a ich viditeľné dôsledky.

Jediná 10-ročná výzva, ktorá by nás mala zaujímať. Zdroj: twitter.com

Podľa NASA stratia polárne krajiny kvôli otepľovaniu každý rok tisíce ton ľadu. Ekologickí aktivisti preto začali používať tento hashtag na zdôraznenie problému. Ďalším obrázkom na zamyslenie je nepochybne naše neustále znečisťovanie prostredia.

#2008vs2018 and it’s almost unchanged! 😮 #HowHardDidAgingHitYou #10YearChallenge It can take hundreds of years for a…

Zveřejnil(a) WWF-Philippines dne Středa 16. ledna 2019

Len minulý rok sa svet zobudil a pozrel na realitu znečisťovania prostredia. Vedci tvrdia, že v oceánoch končí 10 miliónov ton odpadu každý rok a internetom sa šíria znepokojujúce fotky mŕtvych morských zvierat, za ktorých smrť môžu plasty.

Vojny a globálne konflikty sa 10 Years Challenge nevyhli. Nedávno bola uverejnená fotografia Jemenu, v ktorom vojna spôsobila najväčšiu humanitárnu krízu na svete.

Je otázne, akú podobu bude mať svet o ďalších 10 rokov. Dočkáme sa pozitívnych zmien?

Zdroj: bbc.com, hypebeast.com, diva.aktuality.sk