Byť šťastným v dnešnej uponáhľanej dobe môže byť občas stresujúce. Prinášame 6 tipov, ako ako to docieliť. 

1. Zmeň svoje myslenie

Zdroj: pexels.com

Pre ľudí je prirodzené pamätať si negatívne skúsenosti, no zabudnúť na tie pozitívne. Avšak vďaka prispôsobivosti dokážeme zmeniť spôsob, akým funguje náš mozog. Môžeš sa naučiť byť šťastnejším tým, že nájdeš svoj vlastný druh zábavy.

  • Precvičuj si všímavosť. Pohlť svoju myseľ pozitívnymi myšlienkami. Ak sa nevieš zbaviť negatívnych myšlienok, aktívne sa usiluj myslieť na niečo, čo ťa robí šťastným. Mysli na ciele, ktoré by si chcel dosiahnuť, alebo si len tak začni pohmkávať melódiu tvojej obľúbenej piesne. Tieto aktivity dostatočne zamestnajú tvoju myseľ a majú taktiež pozitívny vplyv nielen na ňu, ale aj na telo.
  • Sústreď sa výhradne na súčasnosť a na to, že nesúdiš nikoho z tvojho okolia, dokonca ani samého seba. Byť vľúdnym ti pomôže stať sa viac súcitným k iným, ako aj k sebe samému.
  • Medituj. Aktivity ako meditácia, joga či Tai Chi skutočne dokážu zmeniť oblasť v mozgu, ktorá sa nazýva insula – tá súvisí s našou empatiou. Rozvíjanie empatie tým, že pomôžeš druhým, ťa dokáže nasmerovať k lepšiemu životu.
  • Uskutočni malú oslavu na ocenenie prítomnosti. Oceň prítomnosť tým, že si vytvoríš fotografiu, na ktorej bude zachytený pre teba dôležitý okamih. Píš si denník alebo natoč krátke video, keď si šťastný, a ulož si ho na horšie časy. Užívaj si maličkosti, ako napríklad krásny slnečný deň, či akceptuj kompliment od priateľa. Prečo robiť práve tieto veci? Práve týmto dokážeš cvičiť svoj mozog, aby sa tešil z maličkostí a pretváral ich do nezabudnuteľných zážitkov.
  • Viac sa usmievaj. Na seba do zrkadla či na cudzích ľudí v meste.

2. Pozri sa na všetky svoje skúsenosti pozitívne

Zdroj: pexels.com

Čím skôr sa to naučíš, tým lepšie sa budeš cítiť. Neovplyvní to len tvoje celkové šťastie, má to pozitívny vplyv aj na fyzické zdravie a nakopne to tvoj imunitný systém.

  • Prijmi negatívne zážitky a dlho sa s nimi netráp. Niekedy to môže byť náročné a môžeš mať pocit, že ťa to vzďaľuje od pocitu byť šťastným, no čím skôr sa nad negatívnou skúsenosťou povznesieš, tým skôr môžeš byť opäť šťastným. Niekedy to vyzerá tak, že na svete nie je nič dobré, avšak je veľmi dôležité prinútiť sa myslieť na to, že zlé obdobie nemôže trvať navždy.
  • Nikdy sa nevzdávaj. „Skúste to, neuspejte a rýchlo sa z toho dostaňte,“ tak znela reč od Myshkina Ingawale pre TED talk v roku 2012. Mnoho nápadov vyzerá zo začiatku ako hlúposť, ale to ťa nemôže odradiť. Namiesto toho, aby si sa vzdal, skús zlyhanie zobrať ako lekciu od života a pri ďalších pokusoch sa vyvarovať rovnakých chýb.

3. Kultivuj optimizmus

Zdroj: pexels.com

Vedel ste o tom, že výhra v lotérii ťa v skutočnosti neurobí šťastným? V sedemdesiatych rokoch minulého storočia vykonali vedci výskum, ktorí poukázal na zaujímavé skutočnosti. Skúmali ľudí, ktorí vyhrali v lotérii, a zistili, že o rok po výhre neboli o nič šťastnejší ako ľudia, ktorí lotériu nikdy nevyhrali. Toto správanie sa nazýva hedonická adaptácia. Hovorí o tom, že každý z nás má základnú škálu šťastia, ku ktorej sa vždy vráti, bez ohľadu na to, aké udalosti sa v našich životoch vyskytli – dobré či zlé. Tieto udalosti majú len dočasný vplyv na naše šťastie, ktoré má tendenciu sa rýchlo vrátiť na základnú úroveň. Základná úroveň šťastia je u každého rôzna, čo má za následok genetika, ale taktiež je do značnej miery ovplyvnená aj spôsobom nášho zmýšľania.

  • Pozitívne myslenie je dôležitou súčasťou sebaúcty a celkovej životnej spokojnosti. Optimizmus tiež zlepšuje tvoje osobné a pracovné vzťahy.

4. Nauč sa byť vďačný

Zdroj: pexels.com

Mnoho výskumov potvrdzuje, že vďačnosť je všeobecne dobrá vlastnosť. Znižuje riziko úzkosti, depresie, pomáha ti stať sa pozitívnejším, podporuje vzťahy a taktiež aj súcit. Bolo tiež preukázané, že zvyšuje pocit šťastia.

  • Niektorí ľudia sú prirodzene vďačnejší. Pocit vďačnosti sa dokážeš naučiť bez ohľadu na to, aká vysoká alebo nízka je tvoja úroveň vďačnosti.
  • Opäť je dôležité tešiť sa z maličkostí. Ak si dnes zažil skvelé raňajky, bol si s priateľmi na káve a porozprávali ste sa o živote či si zobral svojho psa na prechádzku do parku, kde si stretol svojich blízkych, máš mnoho vecí, za ktoré môžeš byť vďačný.
  • Zdieľaj svoju vďačnosť s ostatnými. Obyčajným slovom „ďakujem“ môžeš docieliť to, že niekto iný sa bude cítiť vďaka tebe ocenený. Zdieľanie vďačnosti ti dokáže pripomenúť veci, za ktoré si ty sám vďačný.

6. Urč si základné hodnoty

Zdroj: www.endeavorschools.com

Tvoje základné hodnoty o tebe prezradia, čo si myslíš sám o sebe, o svojom živote aj o svete okolo teba. Tvoje presvedčenie riadi tvoje rozhodnutia. 

Môžu byť duchovné, ale aj nemusia. Môžu to byť veci, ktoré charakterizujú to, ako sa pozeráš na život.

Hodnotami môžu byť napríklad: záväzok k dokonalosti, oddanosť k rodine či viera vo vyššiu moc. Nech sú tvoje hodnoty akékoľvek, výskum naznačuje, že ak nežiješ svoj život a nerobíš rozhodnutia, ktoré nie sú v súlade s tvojimi hodnotami, pravdepodobne sa budeš cítiť nespokojný.

Zdroj: m.wikihow.com