Človek by si myslel, že cylinder je zvláštny typ pokrývky hlavy. Predsa len môžeme vidieť množstvo historických fotografií, kde takmer žiadny muž bez tej svojej pokrývky neprebehol ani len ulicu.

Opak je však pravdou. Cylinder a jeho užívanie sa odrážalo na postavení svojho majiteľa. Boli časy, kedy spočíval prvoradý význam klobúkov v ochrane pred nepriazňou počasia, avšak, ten definitívne odznel na prahu stredoveku.

Ako som už písal, cylinder vkročil do sveta módy ľavou nohou. Po prvýkrát sa totiž v londýnskych uliciach objavil na hlave svojho duchovného otca Johna Heteringtona a vyvolal obrovské pobúrenie. Spoločnosť na konci 18. storočia bola rozhorčená a protestovala proti tejto vysokej „opache“, ktorá ani zďaleka nepripomínala tradičné tvary bežne nosených klobúkov. Heterington bol dokonca za mravný prečin pokutovaný, ale ani to ho neodradilo.

Pokuta predsa nemohla zmeniť budúcnosť cylindra, ktorý sa po prvotnom fiasku stal najrozšírenejším typom pokrývky hlavy. Pravý gentleman predsa nemohol bez svojho vysokého, čierneho cylindra vyjsť z domu na ulicu. Neskôr sa cylinder udomácnil aj v dámskych šatníkoch. Móda týchto tvrdých a kužeľovitých klobúkov pretrvala až do 20. storočia.

Ako plynuli roky, stále viac dámskej časti populácie si tieto klobúky zamilovala. Pokrývky hlavy, ktorých veľkosť sa menila od jednej módnej sezóny ku druhej, bola nenahraditeľným doplnkom každej ženy. Obrovské kruhovité klobúky s perím, ovocím a rôznymi ďalšími ozdobami však taktiež vyvolávali nesúhlas. Ako to už býva, najviac sa ozývala práve cirkev, ktorá na podobné výstrelky poukazovala, ako na márnotratnosť ničiacú dobré mravy.  A tak sa klobúk dokonca niekoľkokrát ocitol aj pred súdom. Čelil tam obvineniam pre svoju veľkosť. Vraj spôsobuje zdravotnú ujmu okoloidúcim.

Čo si myslíte vy? Nosili by ste podobný cylinder, ak by prišiel znova do módy?

Zdroj: historie.stoplusjednicka.cz
Obrázky: 1., 2.