Občianske združenie PRIMA vyhlasuje novoročnú zbierku spacákov pre ľudí bez domova. V rámci terénnych služieb, ktoré OZ realizuje v Bratislave, plánuje spacáky priebežne distribuovať ľuďom v núdzi.

Každý darovaný spacák je pre človeka bez domova obrovskou pomocou, ochranou a dôležitou súčasťou prežitia ťažkého obdobia. Vo videu kampane účinkuje Erik Šulc zo známej kapely Medial Banana a na podporu vyzýva aj Teba!

 

Aj napriek rôznym technikám a systémom je bezdomovectvo v rámci Európy neustále na vzostupe. Pri súčasnom nastavení služieb a legislatívy existuje len minimálna možnosť bezdomovectvo ukončiť. „Existujú však mnohé dobré projekty, vďaka ktorým je tu aspoň istá šanca pomôcť ľuďom z ulice dostať sa späť do väčšinovej spoločnosti. Jedným z nich je Príležitosť na zmenu, dopytovo orientovaný projekt realizovaný prostredníctvom Implementačnej agentúry Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR, ktorý je v OZ PRIMA účinný od septembra roku 2018. Vďaka tomuto projektu máme možnosť profesionálneho sprostredkovania sociálnej asistencie a dlhodobej spolupráce medzi našimi pracovníkmi a klientmi v núdzi,“ vysvetľuje koordinátorka projektu Sabína Brédová.

Zdroj: primaoz.sk

Bezdomovcami sú aj mladí

Rozdiely oproti minulým rokom sú najmä vo vekovej štruktúre. Do ulíc pribúdajú najmä mladí do 28 rokov, opúšťajúci detské domovy. „Situácia s ľuďmi bez domova v Bratislave je stále bezútešná. Nevnímame extrémny nárast počtu ľudí bez domova, ale, žiaľ, ani žiaden pokles. Počet ľudí na ulici je okolo 4000. Je to stále veľmi alarmujúce číslo,“ vysvetľuje Pavel Sabela z OZ Stopa Slovensko.

Obavy vznikajú aj z rizika migračnej vlny zo susedného Maďarska, kde vstúpil do platnosti zákon o bezdomovectve. Pouličné bezdomovectvo sa stalo de facto ilegálnym. Solidaritu s ľuďmi bez domova vyjadril aj frontman reggae formácie Medial Banana Erik Šulc a odporúča: „Ak máš doma nejaký zbytočný spacák alebo deku, posuň ho a urob dobrý skutok!“

 

Čo môžeš darovať? : spacáky, deky, izotermické fólie

Kedy?: od začiatku januára do 31. januára 2019

Pre bližšie info kontaktujte: 0948 068 762 alebo 0948 620 251

Ďakujeme!

 

Článok bol publikovaný v spolupráci s OZ Prima

Autor: Alica Uchytilová