Vo februári príde do našich kín film inšpirovaný skutočnými udalosťami – dodnes nevyriešenou vraždou študenta Daniela Tupého. Titulnú skladbu zložila Jana Kirschner, videoklip mal pod palcom režisér filmu Teodor Kuhn.

Nechcem byť žienka domáca a podobné hity spred 20 rokov už nie sú charakteristické pre našu niekoľkonásobnú držiteľku hudobných ocenení. V jej tvorbe svieti viacero míľnikov. Niektoré albumy sú slovenské, niektoré anglické, niektoré vyšli v spolupráci so slovenským vydavateľstvom, iné zase s anglickým producentom…

Možno povedať, že od roku 2009, kedy sa stal Janin Pokoj v duši Hitom roka (mimochodom, tiež titulná pieseň k rovnomennému slovenskému filmu), sa začala uberať trošku iným smerom.

Na Pohode v pohode zaplnila celý stan. Zdroj: Eva Jonisová

Od vydania štúdiového albumu Krajina Rovina cez projekt Moruša (Moruša Biela, Moruša Čierna, Moruša Remixed) až po najnovšiu Živú. Súčasná tvorba Jany Kirschner je živá, energická, pulzujúca, veselá aj melancholická, nostalgická, striedajú sa v nej najrôznejšia emócie. Vystúpila zo stredného prúdu a vydala sa inou cestou, ktorá si nachádza stále viac fanúšikov.

Netreba zabúdať, že jej koncerty sa stále vypredávajú a napríklad aj na poslednej Pohode zaplnila v nočných hodinách celý stan. Niet pochýb o tom, že to, čo dáva ľuďom (a čo zrejme aj ľudia dávajú jej), je naozaj silné, vzájomné a povzbudzujúce.

Je normálne, že umelci reagujú na vážne spoločenské témy

Dunaj nevznikol na objednávku tvorcov filmu, aj keď sa tak zo začiatku môže javiť. Jana prezradila, že pieseň mala v hlave uloženú už dlho. Temná, melancholická hudba je aj reakciu na minuloročnú vraždu. Raz večer pri jam session v štúdiu si na ňu spomenula a za krátky čas ju nahrali.

Text k nej napísala taktiež extrémne rýchlo. Okamžite nás prekvapilo, aká silná emócia z piesne išla. Zatiaľ som však nevedela, čo bude so skladbou ďalej,” porozprávala o vzniku piesne. Po pár dňoch narazila na rozhovor s mladým režisérom Teodorom Kuhnom o pripravovanom filme Ostrým nožom. V momente zháňala jeho mail, poslala mu pieseň a obom bolo jasné, že je to ono.

Symbolický dátum filmovej premiéry

Ostrým nožom si budeme môcť pozrieť v kinách od 21. februára 2019, presne na prvé výročie vraždy Kuciaka a Kušnírovej. Aj Kirschner hovorí, že to bola vražda, ktorá nás všetkých poznačila.

Dej filmu je inšpirovaný doteraz nevyriešenou vraždou Daniela Tupého, študenta Univerzity Komenského, ktorého v novembri 2005 dobodali na Tyršovom nábreží pri Dunaji. Je to celovečerný debut režiséra Teodora Kuhna, pod ktorého taktovkou vznikol aj klip k Dunaju.