Titanic z roku 1997 je jedným z najúspešnejších kultových filmov, ktoré boli kedy vytvorené. Vyhral 11 Oscarov vrátane ocenenia Best Picture a patrí mu druhé miesto vo filmoch s najvyšším zárobkom. Hoci si myslíte, že túto viac ako 20-ročnú klasiku Hollywoodu poznáte odpredu aj odzadu, nasledujúce fakty vás vyvedú z omylu.

Komentár astrofyzika prinútil Jamesa Camerona pozmeniť jednu dôležitú scénu

Podľa astrofyzika Rose nemohla vidieť hviezdy. Zdroj: cosmopolitan.com

Režisér James Cameron zmenil známu snímku Rose plávajúcej na dverách po potopení lode. Urobil tak v 3D remaku filmu v roku 2012. Rozhodol sa tak po prijatí e-mailu od astrofyzika Neila deGrasse, ktorý mu vysvetlil, že scéna, kedy Rose hľadí do neba a vraví Jackovi o oblohe plnej hviezd, je z fyzického hľadiska nereálna. V tom čase a na tom mieste to jednoducho nebolo možné.

Snímka staršej dvojice ležiacej na posteli počas toho, ako sa loď potápa, je založená na pravdivej udalosti

Zdroj: paramount.com

Ida a Izidor Straus, bohatý manželský pár, boli reálni ľudia, ktorí v Titanicu počas nehody zahynuli. Strausovci stoja za založením obchodného reťazca Macy’s. Vo filme si ich zahrali Lew Palter a Elsa Raven, nemenovaná dvojica, ktorá zomrela v objatí.

Kresbu nahej Rose, oblečenej len do náhrdelníka, v skutočnosti nakreslil samotný James Cameron

Ikonická kresba herečky Kate Winslet patrí k jednej z najznámejších a najzapamätateľnejších častí filmu. Málokto však vie, že ju namaľoval sám režisér. Originál kresby bol predaný v aukcii v roku 2011 za neuveriteľných 16 000 dolárov.

James Cameron na lodi strávil viac času ako ktorýkoľvek iný cestujúci

Zdroj: wikimedia.com

V jednom rozhovore sa Cameron priznal, že bol veľmi odhodlaný zachytiť pôvab Titanicu. Až natoľko, že sa viackrát potopil na dno oceánu, aby si potopený vrak čo najdôkladnejšie preštudoval. V dôsledku toho na lodi strávil skutočne viac času než reálni cestujúci.

Celý film stál okolo 200 miliónov dolárov – to je viac ako milión za minútu

Slávny Titanic má dokopy 195 minút, čo znamená, že každá minúta stála viac ako 1 milión dolárov. Filmová spoločnosť Fox studio a Cameron údajne dlho a trpezlivo bojovali s vysokým rozpočtom.

Dekorácia vnútra lode bola presne taká ako v reálnom Titanicu

Zamestnanci spoločnosti White Star Line, ktorá navrhla a vyzdobila skutočný Titanic, boli oslovení, aby výzdobu lode vo filme nasmerovali presne rovnakým smerom. Cameron chcel mať všetko na 100 % a výzor vnútra lode nebol výnimkou. Trval na reálne založených prvkoch, ako boli tapety, krištáľové lustre či dokonca aj malé a neviditeľné predmety s logom White Star Line.

V jedálni pre vyššiu spoločnosť bol použitý skutočný Beluga kaviár

Zdroj: paramount.com

Čo sa týkalo autentickosti, nešetril sa ani cent. Leonardov filmový dablér v rozhovore s Vanity Fair prezradil, že hercom sa servíroval skutočný Beluga kaviár, mimoriadne drahá a dobrá pochúťka. 100 g tohto kaviáru sa pohybuje v cene od 600 eur.

Leonardo DiCaprio si na filmovanie často brával svojho jaštera

Toto nie je Blizzard. Zdroj: pixabay.com

Herec zobrazujúci životom sršiaceho Jacka má nezvyklú záľubu v domácich zvieratách. Na scénu vraj chodieval v spoločnosti svojho malého kamaráta, jašterice menom Blizzard.

Jedna z najikonickejších viet vznikla z čistej improvizácie

Keď Leonardo, stojac na kraji lode s Rose, zakričal vetu: „Som kráľom sveta!”, nemal ju napísanú v scenári. Len sa tak v tom momente cítil.

Behom posledných dní na pľaci niekto do jedla pridal PCP – halucinogénnu drogu

Zdroj: pixabay.com

Počas posledných dní filmového natáčania v Novom Škótsku bola posádka priotrávená známou drogou fencyklidínom. Liek spôsobil ochorenie a halucinácie asi 80-tim ľuďom. Niektorí boli hospitalizovaní, avšak droga nemala dlhodobé účinky. Keď si Cameron uvedomil, čo sa deje, prinútil sa vyvracať otrávený obed.

Jackova postava bola inšpirovaná slávnym spisovateľom

Pre postavu Jacka Dawsona nehľadal Cameron inšpiráciu dlho. Rozhodol sa pre známeho spisovateľa Jacka Londona, ktorý v čase potopenia Titanicu žil. London strávil časť mladosti ako námorník. Autor sa preslávil najmä titulmi Biely tesák či Volanie divočiny, o ktorých sme písali nedávno.

Vedecky potvrdené. Vedľa Rose na plávajúcich dverách by sa zmestil aj Jack

Všetci sme to v srdciach tušili a počas onej scény nevraživo zazerali na mrznúcu Rose. Americká relácia Mythbusters sa tejto problematike povenovala v roku 2012 a oslovila Jamesa Camerona. Ten uznal, že s priestorom pre dvoch majú pravdu, ale tematicky nemohol dať Jackovi žiadnu šancu. Môžeme len špekulovať, prečo teda radšej nevybral menšie dvere.

Zdroj: thisisinsider.com