Vedecké zistenia vedia vždy prekvapiť. Ani rok 2018 nebol výnimkou a priniesol množstvo unikátnych objavov. Pozrite sa na TOP 10.

Rednutiu vlasov môže zabrániť olej na vyprážanie z McDonaldu

Ak máte problém s extrémnym vypadávaním vlasov, v tomto prípade môže pomôcť olej z McDonaldu. Obsahuje látku nazývanú Dimetylpolysiloxán, ktorá je účinným prostriedkom na podporu rastu ďalších vlasov. S využitím Dimetylpolysiloxánu môžu výskumníci môžu vlasové zárodky až 100-krát efektívnejšie. Zatiaľ už boli odskúšané na myšiach, avšak ešte stále zostáva otázne, či sa tieto vlasové zárodky rozšíria a uchytia aj u ľudí.

Proti rednutiu vlasov použite olej na vyprážanie z McDonaldu

Proti rednutiu vlasov použite olej na vyprážanie. Zdroj: unsplash.com

Úspešné naklonovanie opice

V januári roku 2018 bol zrealizovaný zo strany čínskych vedcov obrovský prevrat, kedy sa podarilo naklonovať živú opicu.

Vedci na jej klonovanie využili metódu, ktorá je rovnaká ako pri klonovaní ovce Dolly (bola prvým cicavcom naklonovaným z dospelých telových buniek – pozn. red.). Pritom doteraz sa v zvieracej ríši ešte nikdy nepodarilo naklonovať opicu; zdá sa, že tento pokus vyšiel skutočne na jednotku. Mená páriku opíc – Zhong Zhong a Hua Hua – sú odvedené od čínskeho slova “Zhonghua”, čo v preklade znamená “čínski ľudia”.

Odhalenie záhadného tvora

Ako je všeobecne známe, zvláštny tvor pod menom Dickinsonia je skamenelinou určitého biotopu. Na svete sa vyskytoval už pred viac ako 550 miliónmi rokov. Vedci si pôvodne namýšľali, že Dickinsonia nie je živočích, pretože nepreukazoval dostatok vlastností a javov, ktoré sú charakteristické pre živočíchy. Našťastie sa výskumníkom poradilo o Disckinsonii zhromaždiť dostatočné množstvo dôkazov. V súčasnosti je potvrdené, že ide o živočícha s najdlhšou históriou na svete.

Kedysi existovali korytnačky bez panciera

Ako by asi vyzerali tieto živočíchy bez typického panciera? Historická skamenelina spred viac ako 220 miliónov rokov preukázala, že kedysi korytnačky existovali bez nich. Nájdená prastará korytnačka sa vyznačovala zvláštnym podlhovastým tvarom, avšak bez akejkoľvek známky tvrdého panciera. Tento pradávny skvost objasňuje, z akého živočícha sa vyvinula dnešná korytnačka žijúca v mori.

V minulosti korytnačky nemali škrupiny.

V minulosti korytnačky nemali pancier. Zdroj: unsplash.com

Na počiatku bolo pivo

Jaskyňa Raqefet v Izraeli ponúka pre archeológov množstvo záhad. Na tomto mieste sa našli indície, ktoré smerujú k tomu, že kedysi ľudia nehospodárili s produkciou chleba, ale skôr s výrobou alkoholu. Konkrétne išlo o zvyšky piva, ktoré boli v jaskyni objavené spred 13 000 rokov.

Jaskyňa v Izraeli ponúkla výrobu piva.

V izraelskej jaskyni vedú stopy k zlatému moku. Zdroj: unsplash.com

Koniec Alzheimerovej choroby?

Ochoreniu, pri ktorom dochádza k strate pamäti, sa venoval tím výskumníkov v kalifornskom Gladstone Institutes. Za pomoci kmeňových buniek sa vedcom podarilo zvrátiť poškodenie mozgových buniek. I keď sa im chorobu z mozgu nepodarilo úplne odstrániť,  je možné ju už utlmiť tak, aby bola pre človeka dostatočne neškodná. Doposiaľ najdôležitejší výskum Alzheimerovej choroby vykonali na myšiach.

Vedci prišli na to, ako poraziť Alzheimerovú chorobu.

Vedci prišli na to, ako poraziť Alzheimera. Zdroj: unsplash.com

Na Marse objavili rozsiahle jazero

Už v minulosti sa predpokladalo, že na Marse sa vyskytuje voda v kvapalnom skupenstve. Avšak prostredníctvom prístroju MARSIS, ktorý vyhľadáva vodu, sa výskumníkom podarilo nájsť jazero. Jeho veľkosť siaha až do neuveriteľných 12 kilometrov a prekvapivo sa v ňom nachádza aj voda. Ešte nie je potvrdené, či sú tam aj známky života.

Výskumníci našli stratené mesto

Antické mesto Tenea je písané históriou trójskych väzňov. O jeho pôvode svedčia len určité menšie artefakty. Avšak rok 2018 bol v tejto oblasti prelomový, keďže sa tu našlo ľudské bydlisko, čo dokazuje, že mesto kedysi obývali ľudia.

Pod povrchom našej planéty sa našli zombie baktérie

Obrovské množstvo baktérií, ktoré môžme počítať na miliardy, bolo objavených pod povrchom Zeme. Neuveriteľné je, že takýto zhluk baktérií dokáže prežiť bez slnka aj vody, čo nás núti zamyslieť sa nad tým, aký vzácny je ľudský život.