Franky Zapata, francúzsky vynálezca, ktorý vymyslel flyboard, neuspel. Plánoval preletieť ponad Lamanšský prieliv, stroj to však nezvládol a Franky sa zrútil do mora. Informuje o tom BBC.

Zapata je bývalý majster v jazde na vodných skútroch. Postaral sa o revolúciu v oblasti leteckej prepravy ľudí bez krídel, keď navrhol Flyboard Air.

V roku 2016 sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov, keď na vlastnoručne vyrobenom stroji z budúcnosti preletel nad morom dva kilometre.

Prelet nad Lamanšským prielivom – prvý pokus neúspešný

Franky Zapata dúfal, že za 20 minút zvládne približne 35-kilometrovú trasu a preletí zo severného Francúzska do južného Anglicka. Pokus nevyšiel.

40-ročný vynálezca však asi v polovici cesty spadol do mora, keď sa pokúšal pristáť na lodi, na ktorej mal doplniť palivo. Vo štvrtok (25. júla) ráno letel zo Sangatte (blízko mesta Calais) do Zálivu sv. Margaréty.

Pri páde sa Zapata nezranil.

„Je to veľké sklamanie,“ povedal člen jeho tímu, „loď musel minúť len o pár centimetrov.“ Dodal, že manéver trénovali niekoľkokrát aj v ťažších moriach.

Dátum si pritom nevybrali náhodne; ubehlo totiž presne 110 rokov, odkedy Louis Blériot, francúzsky vynálezca a letecký konštruktér, preletel prvýkrát v roku 1909 cez Lamanšský prieliv na lietadle ťažšom ako vzduch.

Plánovaný štart bol o deviatej ráno, záviselo to však od poveternostných podmienok. Na mieste sa zhromaždili davy, sledujúce historickú chvíľu.

Franky Zapata chcel udržiavať priemernú rýchlosť cca 140 km/h, pričom mal letieť asi 15 – 20 metrov nad vodou. Krátko po štarte zmizol z dohľadu a po pár minútach oznámili, že zlyhal.

„Vytvorili sme nový štýl lietania. Nepoužívame krídla. Ste ako vták; to, čo letí, je vaše telo. Je to chlapčenský sen,“ povedal novinárom pred letom.

Deň dobytia Bastily

Zapata si získal veľkú pozornosť vďaka účasti na oslavách Dňa dobytia Bastily, čo je pre Francúzov štátny sviatok. Ten sa koná každoročne 14. júla. Konštruktér flyboardu sa tento rok zúčastnil na vojenskom predstavení na svojom „stroji z budúcnosti“, ako ho niektorí s obľubou nazývajú.

Vynález, ktorý je veľký približne ako skateboard, je poháňaný 5 malými prúdovými motormi a palivom, ktoré je v ruksaku, ktorý vodič nesie na svojom chrbte.