Jadav Payeng, 16-ročný tínedžer žijúci na indickom ostrove Majuli, mal iné detstvo ako väčšina dnešných detí. Bolo silno späté s prírodou, a preto sa jej rozhodol pomôcť. Povedal si, že do konca života bude sadiť stromy.

V roku 1979 bol mladý Jadav svedkom úhynu veľkého počtu hadov, ktoré zomreli v dôsledku nadmerného tepla po záplavách. Nemali sa kam schovať, vyplavilo ich na breh bez stromov a boli doslova spálené slnkom. Vtedy sa Jadav rozhodol, že prírode bude pomáhať, ako sa len dá. Z výsadby stromov si spravil svoje životné poslanie.

Jadav nezachraňuje len zvieratá, ale aj svoj domov. Zdroj: artfido.com

Pracuje neúnavne už 40 rokov. Každý deň zasadí okolo 550 hektárov lesa – čo je plocha väčšia ako Central Park v New Yorku, ktorý má 340 hektárov. Zo stromčekov vyrástol mohutný les a nielenže je dôkazom Jadavovej húževnatosti, stal sa domovom rozličných druhov zvierat. Svoje miesto si tu našli tigre, nosorožce a les dokonca pravidelne navštevuje stádo s viac ako 100 slonmi.

Mapa ukazuje presné miesto zalesnenia. Zdroj: artfido.com

Miznúci ostrov

Na svoje životné dielo mal však aj iný dôvod. Za posledných 70 rokov sa rozloha indického riečneho ostrova Majuli zmenšila o polovicu. Hrozí, že do 20-tich rokov zmizne úplne. Ostrov je v ohrození kvôli rozsiahlej erózii pôdy na svojich brehoch. Miesto preto opúšťa veľa ľudí, od roku 1991 zostalo prázdnych 35 dediniek. Indické úrady sa stále snažia nájsť spôsob, ako zachrániť ostrov, ktorý sa každým rokom zmenšuje. Jadav svojou ekologickou aktivitou preto zachraňuje nielen zvieratá, ale aj svoj domov.

O Jadavovej práci do roku 2007 nikto netušil. Toho roku sa do oblasti vydal fotograf, novinár a milovník divočiny Jitu Kalita. Prenajal si čln a na ceste za zdokumentovaním vtákov uvidel niečo neobyčajné – v neobývanej a pustej krajine zazrel les. Jadav si najskôr myslel, že novinár je jedným z pytliakov nosorožcov a tigrov.

Les sa postupne zahusťuje. Zdroj: artfido.com

Kalita bol Indom a jeho prácou tak uchvátený, že v miestnych novinách publikoval jeho príbeh. Neskôr si článok všimli médiá. Ind dostal uznanie a prezývku Forest Man of India – Lesný muž Indie. Jadav, ktorý so svojou ženou predáva kravské mlieko, všetok svoj voľný čas venuje lesu a hovorí, že v starostlivosti o rastliny a semená bude pokračovať až do posledného dychu.

Jadavov príbeh je publikovaný v dokumentárnom filme, pozrite si krátku ukážku s českými titulkami.

Celý 8-minútový film s anglickými titulkami nájdete tu:

Zdroj: artfido.com, national-geographic.cz