Už v túto nedeľu do HBO konečne príde zima. A bude posledná.

Premiéra dlhoočakávanej poslednej série Hier o trón sa blíži. Napäté vzrušenie fanúšikov je v priamej úmere s ich sklamaním – ôsmou sériou sa rozhodli tvorcovia nadobro ukončiť ošiaľ trvajúci od premiéry v roku 2011.

 

Na sériu diváci čakali dlhé dva roky a tvorcovia sľúbia, že sa majú na čo tešiť. „Chceme, aby to ľudia milovali. Veľmi veľa to pre nás znamená.“ Detaily poslednej série sa tvorcovia snažili udržať v tajnosti, a tak poznáme len málo spoilerov a ešte menej vierohodných. „V čase vysielania poslednej časti budeme na neznámom mieste s vypnutými telefónmi a otvorenými fľašami. Plánujeme byť veľmi opití a veľmi ďaleko od internetu.“ dodávajú.

Poďme si pred finále zrekapitulovať udalosti poslednej série.

V apríli 2017 sme sa stali svedkami romance medzi Jonom Snowom a Daenerys Targaryen a zároveň sa divákom konečne vysvetlil pôvod Jona. Tí dvaja z odhalenia asi nebudú nadšení, vyšlo totiž najavo, že sú pokrvní príbuzní. Viserion, jeden z drakov, zničil múr, ktorý desaťročia chránil obyvateľov pred nebezpečenstvom zvonka. Prešpekulovaný Littlefinger skončil mŕtvy pod rukami Arye a Jaime konečne opustil Cercei.

Dej skončil plne rozbehnutý a pred ôsmou sériou si treba odpovedať na pár otázok.

Čaká Jona a Dany šťastný koniec?

Radšej s tým nepočítajte. V traileri ôsmej série dorazia na Winterfell. A kto ich tam čaká? Bran, ktorý o dvojici vie, že sú rodina a Samwell Tarly, ktorý vie, že tým pádom má Jon na trón väčší nárok ako Matka drakov. Takéto veci vedia romantiku trochu skomplikovať.

Kto je vlastne tehotný?

Cersei strávila toľko času rozprávaním o svojom údajnom tehotenstve, až sa to zdá nepravdepodobné. Daenerys zas o tom, že otehotnieť nemôže. Nech sa to už vyvŕbi hocijako, obe fiktívne bábätká by vznikli z incestu. A keď sa na to pozrieme zo širšieho uhľa pohľadu a s tým, že ide o hlavné postavy deja, svet je vlastne posadnutý jedným veľkým príbehom o inceste.

Na čej strane stojí Tyrion?

Tyrion je jedna z postáv, ktoré si sériami prežili už hádam všetko, a tiež patrí medzi najobľúbenejšie tváre seriálu. Po pridaní sa do tímu Matky drakov robil jednú chybu za druhou. Možno by len konečne mal prijať fakt, že na vedenie nie je určený. Posledná scéna ukazovala, ako sa plíži za dverami izby, v ktorej Jon s Dany spečaťovali svoju lásku. Žeby sa nám aj Tyrion zaľúbil do dračej kráľovnej?

Kto zomrie a kto prežije?

Minulú sezónu zomrelo len málo ľudí, možno chceli tvorcovia nechať väčší priestor vraždám v tejto. Game of Thrones je vo veľkej miere o svete dynastií, ktoré sa opakovane púšťajú do cyklu násilia a pomsty. Na druhej strane stojí humanistickejší svet schopný spoločnými silami čeliť existenciálnym výzvam. Takže postavy, ktoré sa postupom času stali viac osvietenými, ako Jon, alebo Sansa, majú v konečnom dôsledku väčšiu šancu ako tie, ktoré v sebe živia starú zášť (Cersei, Dany, Arya).

Zošalie Daenerys?

Dany celý čas presviedča ľudí, že nie je ako jej otec, Šialený kráľ. Aj keď ide o mimoriadne obľúbenú postavu, často sú jej činy nepredvídateľné. Na jednej strane boj za práva otrokov, oslobodzovanie miest a ukazovanie veľkého súcitu, na strane druhej ukrižovanie majstrov v Meereen, či uväznenie jej slúžky Doreah v hrobke. Vezmúc do úvahy skutočnosti, ktoré na ňu čakajú, by posledná séria mohla byť spúšťačom jej bláznivých génov.

Ktorá bitka bude prvá? Tá o železný trón alebo o osud ľudstva?

Po spustošení múru sa Bieli chodci zdajú byť naliehavejším problémom. Je na nich zameraný Jon, ktorý presvedčil Dany aj Sansu. Spoiler prezradil, že tretia časť ôsmej série bude tá najdlhšia, aká bola kedy natočená. S trvaním 1 hodiny a 22 minút by mohla zobrazovať vojnu s Nočným kráľom, keďže práve k tomuto momentu sa dej celé roky blíži.

Ak sa proti sebe postavia drak z ohňa a zombie drak, ktorý z nich vyhrá?

Toto stretnutie bude bezpochyby zábavné sledovať, teda až do chvíle, keď draky začnú umierať. Pravdepodobne sa neubránime sentimentu – ich cestu sme sledovali od vyliahnutia v ohni.

Dosť bolo filozofovania, v napätí prežijeme už len nasledujúcich pár dní. 14.apríla to začína a končí zároveň. Game on.

Zdroje: nytimes.com