Panovníci ho kedysi nosili bežne, no ak v dnešnej dobe vidíme muža s make-upom, zdá nám to zvláštne. Najnovšie sa predstavil aj David Beckham na titulke s očnými tieňmi. Začína sa mužský make-up považovať za normálny aspekt krásy? 

David Beckham sa tento mesiac objavil na obálke magazínu LOVE. Nebolo by to nič nezvyčajné, keby nemal na očiach svetlomodré očné tiene, ktoré mu ladili so zelenými ružami a vtákmi v podobe tetovania, ktoré má známy futbalista na krku. „S týmto nasvietením a pózou mi David pripomína Davida Sylviana zo skupiny Japan,“ prezradila make-up artistka Miranda Joyce, ktorá spolupracovala na fotení. (Kapela bola známa najmä v 70. a 80. rokoch 20. storočia, David Sylvian bol jej frontman – pozn. red.)

„Zdalo sa nám správne dať Davidovi očné tiene, presne tú svetlomodrú farbu, ktorú mal Bowie vo videu Life on Mars. Vedeli sme, že David do toho pôjde, aj keď to bolo niečo, čo nikdy predtým nerobil,“ prezradila o spolupráci Miranda. Podľa väčšiny je to skvelá fotografia a jediné, o čom hovoria ľudia, sú práve modré tiene.

David Beckham na obálke magazínu LOVE s make-upom. Zdroj: Call This Number – Steve Mackey a Douglas Hart

V minulosti neboli muži a make-up žiadni cudzinci

V minulosti bolo úplne prirodzené, že muži, a najmä panovníci, nosili make-up. Alexander Veľký bol veľkým fanúšikom, zatiaľ čo za čias Ľudovíta XIII. sa nosili parochne a iné „beauty“ vychytávky. Zdá sa, že už odnepamäti sa chceli muži páčiť.

Avšak niekedy okolo roku 1800 sa niekto rozhodol, že praví muži make-up nenosia. Ak si po tomto vyhlásení nanášal chlap na tvár make-up, bez rozmýšľania išlo o preukázanie rozdvojenej identity alebo neistoty ohľadne svojho pohlavia. Bowie, Prince či Johnny Depp nepoužívali make-up len preto, aby vyzerali dobre; robili to najmä ako výzvu všetkému, čo sme doposiaľ vedeli o pohlaví, mužnosti a spoločnosti.

David Bowie zachytený vo svojej šatni počas líčenia. Zdroj: Mick Rock

V januári tohto roku sa na trh dostala novinka, ktorá obsahuje len tri produkty a nesie názov BOY de Chanel. V matnom čiernom balíku, ktorý sotva vyvoláva pocit konvenčnej mužnosti, sa nachádza základ, ceruzka na obočie a balzam na pery. 

BOY de Chanel je nový make-up balíček pre mužov. Zdroj: lofficielmalaysia.com

Muži dnešnej doby, ktorí používajú make-up, sú považovaní za metrosexuálov, gayov či transgenderov. Ako podľa spoločnosti „normálni“ muži dokážu odolať pocitu nanášať si make-up a prečo ich to vôbec neláka? „Pretože sa im to prezentuje ako neprirodzené,“ vysvetľuje Glen Jankowski, lektorka na škole Sociálnych vied v Leeds na Beckettovej Univerzite. Pokračuje, že krása je výsadou žien. 

Zdroj: bbc.com