Dnes ráno naposledy vydýchol „otec komentátorov“ športových zápasov Karol Polák.  Vo veku 81 rokov podľahol ťažkej chorobe. Karol Polák komentoval športové zápasy, letné či zimné olympíjske hry, majstrovstvá sveta či Európy a ďalšie významné športové podujatia. Podmanivý hlas Karola Poláka sme mohli počuť v televíziách dlhé roky.

Karol Polák komentoval aj významné zápasy. V roku 1962 komentoval MS v Čile, kde česko-slovenskí futbalisti získali druhé miesto, či v roku 1969, keď získal Slovan titul v Pohári víťazov pohárov.

Tam, kde sa tento kráľ športového slova predstavil, vznikla záruka dobrej zábavy a niektoré jeho výroky už medzi ľuďmi zľudoveli.

Pripomeňme si niektoré z jeho výrokov a vystúpení:

Komentátor musí vedieť, kedy vystupňovať emócie, kedy ich utlmiť, musí vedieť narábať s hlasom a s divákom sa rozprávať,

A beží, beží…kto nám to beží?…Beží nám pätnásta minúta!

Aj tie najkrajšie nohy sa niekde končia.

Bača našiel Slaninu.

Dobrý večer. Nuž komu dobrý, komu nie, všakže, už ste chvíľu spolu s nami na Tehelnom poli a ja keďže mám v ruke mikrofón, si pripadám trocha ako taký funebrák sediaci na kozlíku pohrebného voza a šibajúc do koní veziem pozostatky našich postupových nádejí na cintorín svetového šampionátu, lenže čo už, heš čierne myšlienky, aj na kare býva nakoniec veselo, veď každý chvíľku ťahá pílku…

…už od rána anglický fanúšik rozbíja bary… ponad Tehelné Pole sa tiahne hustá hmla… nič nevidím… tam by mal niekde operovať náš Masný… podľa ohlasu divákov je to gól alebo rohový kop?!

„Aká škoda, že u nás doma nemáme takýchto Kokotov.“

 

Karol Polák na odovzdávaní cien OTO 2012.

 

Nezabudnuteľné Silvestrovské video „Labutie jazero“

 

Zdroj: youtube.com