Milujete zimné obdobie a chceli by ste pri cestovaní vyskúšať niečo nové? Zima už viac nemusí byť tradičná. Klasické lyžovanie či sánkovanie môžete vymeniť napríklad za túto inšpiráciu, vďaka ktorej navštívite niečo ako iglu. Ktorý ľadový hotel je váš favorit?

1. Švédsko

Ľadový hotel vo Švédsku je charakteristický jednoduchým prostredím, ale lákavou architektúrou. Po tomto ľadovom kráľovstve sa môžete prejsť cez impozantné schodisko, ktoré vás dovedie do ďalšej zaujímavej časti. Jukkasjärvi, ako sa tento hotel nazýva, sa nachádza približne 200 kilometrov severne od polárneho kruhu v rovnomennej dedinke. Toto staré laponské slovo znamená “miesto na stretávanie”. Každú jar sa ľad postupne roztápa, preto musia umelci a stavbári hotel stavať každú zimu odznova, pričom začínajú v októbri. Zaujímavé je, že niektoré ľadové bloky do novembra skladujú v chladiacej budove, tzv. Art centre. Jedinečnosťou Jukkasjärvi je jeho až 20-ročná história.

2. Fínsko

Prepracovanými detailmi a útulnou izbou sa môže pochváliť ľadový hotel v Laponsku, na severe Fínska. Upriamte pozornosť tiež na fascinujúce obrazce na stene. Na vytvorenie tejto “Snehovej dediny” spotrebujú Laponci neuveriteľných 15 miliónov kilogramov snehu a 300 000 kilogramov ľadu každý rok!

3. Nórsko

Túžite navštíviť prirodzený hotel, ktorý je podobný iglu? Ľadový hotel v Nórsku je pre tento účel vhodný dizajnom aj atmosférou. Nájdete ho v údolí Tamok, neďaleko prístavného mesta Tromsø.

Darmo, Severania vedia, ako na to.

4. Ukrajina

Zamilované páriky sa určite potešia ľadovej romantike u našich východných susedov – na juhozápade Ukrajiny. Ice Hotel Bukovel je približne 6-7 hodín cesty autom z Košíc.

5. Dánsko

Nádherný, precízny štýl ľadového baru nájdete určite v Dánsku. Unikátne ľadové sochy, drinky či diskotéky si môžete vychutnať v Kodani, hlavnom meste 5,7-miliónovej krajiny. Reflections Icebar je otvorený celoročne a pri vstupe vám poskytnú aj špeciálne oblečenie.

6. Kanada

Vysoký level grácie spĺňa ľadový hotel v Kanade, ktorého dekorácie sú osvetlené farebnými svetlami. Luxusný vzhľad dopĺňa obrovský visiaci luster uprostred. Nachádza sa v meste Quebec, jednej z desiatich kanadských provincií. Uznávame, jeho návšteva by nás stála asi trošku viac.

7. Rumunsko

V štýle vínnej pivnice je zostavený ľadový hotel v Rumunsku. Nechali by ste sa nahovoriť na dlhú miestnosť s vysokými stropmi? Bâlea Lac Hotel of Ice nájdete približne v strede krajiny.

8. Švajčiarsko

Aj Švajčiari ponúkajú nocľah v štýle Eskimákov. Táto iglu dedinka (Iglu-Dorf) Gstaad sa nachádza na juhozápade krajiny. Myslite na to, že za luxus sa väčšinou aj dosť pripláca – jedna noc stojí okolo 200-300 eur.

9. Japonsko

Japonsko má tento ľadový hotel vytvorený v jednoduchom štýle, no príjemné kožušiny a osvetlené okolie dodávajú pocit tepla a pohodlia. Nachádza sa v meste Tobetsu na ostrove Hokkaido. Na jeho vytvorení sa podieľali traja lokálni dizajnéri, pričom farebnú izbu z obrázka má na svedomí Toshihiko Shibuya.

10. Slovensko

To najlepšie na záver: v téme ľadových stavieb nezostáva zahanbené ani naše Slovensko. Pozrite sa, aké ľadové skvosty nájdete v Tatranskom ľadovom dóme na Hrebienku. Nie je to síce hotel, no aj tak sme naň právom hrdí.

Autorom celého projektu je Martin Šabľa. Na diele sa podieľalo 17 sochárov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Walesu a z USA pod vedením Adama Bakoša. Námetom pre tohtoročný Tatranský dóm je svetoznáme priečelie Baziliky sv. Petra spolu s Berniniho kolonádou na Námestí sv. Petra v Ríme. Spotrebovali naň až 225 ton ľadu. O zaujímavé sklenené vitráže sa postaral sklár a dizajnér so slovensko-gréckym pôvodom Achilleas Sdoukos.

K Tatranskému dómu sa môžete za približne 6 minút vyviezť pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca – premáva denne od 8:30 do 16:30 (v nedeľu do 17:00) každú pol hodinu. Ak si chcete dopriať aspoň trošku zimnej turistiky, odporúčame ušetriť peniaze a vyjsť hore turistickým chodníkom. Zaberie to okolo 40 minút.

A čo umocní zážitok z návštevy majestátnej stavby ešte viac? Hudba odrážajúca sa z ľadových stien. Koncerty si môžete vychutnať ešte na Troch kráľov, v nedeľu 6. januára (Folklórny súbor Vagonár), 24. februára (Chrámový zbor sv. Cecílie) a 21. apríla na Veľkonočnú nedeľu (Husľový orchester Tereza a jej deti), vždy o 15:30.

Romantická atmosféra ľadového dómu má za následok, že niektoré páriky tu mali zásnuby či dokonca aj svadbu.

Vstupné je zdarma.