Talentový mladý spevák Martin Císar prekvapil novým songom. Na jeho tvorbu sa objavujú len pozitívne ohlasy. O svojej piesni nám prezradil ale omnoho viac.

Pieseň Šťastie vznikla na základe úzkostí, ktoré ti už dlhšiu dobu znepríjemňovali život. Bola práve snaha prekonať ich motiváciou k vzniku tejto skladby? Posunula ťa podpora od fanúšikov niekam ďalej? 

Som ten typ človeka, ktorý si nikdy neveril, čo sa týka tvorby slovenských piesní. Nevedel som nájsť správnu inšpiráciu pre napísanie piesne, až prišlo takéto obdobie, kedy ma skôr samotné písanie piesne dostalo priamo z postele. Vtedy prišiel ten moment, kedy som si povedal, že teraz je ten dôvod napísať text, ktorý bude mať zmysel a možno pomôže aj niekomu inému.

Tak som sa do toho pustil, začal som písať a napočudovanie to celkom aj išlo. Samozrejme, podpora od fanúšikov mi veľmi pomáha, pretože vytvoriť pieseň a pustiť ju znamená to, že človek akoby ide s kožou na trh. Tým pádom si viacej verím, čo je práve vďaka ich podpore.

V minulosti spolupracoval s viacerými osobnosťami. Zdroj: Facebook.

V minulosti spolupracoval s viacerými osobnosťami. Na fotke je s s producentom El Murdom a DJ Petrom Pannom. Zdroj: facebook.com/Martin Císar

Singel vznikol v spolupráci s raperom Majselfom. Čo si o spoločnej skladbe myslíš, popíš nám proces jej vzniku. 

Prvotný nápad bol, že singel mal byť pôvodne môj vlastný. Spolupracoval som na ňom s producentom El Murdom, ktorý ma oslovil a následne som napísal text. Avšak stále nám chýbal nejaký prvok, ktorý by istú časť piesne odlíšil a doplnil. Keďže s Majselfom som sa poznal už predtým a hodil sa mi do tejto piesne, oslovil som ho pre spoluprácu. Po odsúhlasení účinkovania v piesni som bol veľmi rád, že to všetko prijal. Potom sme už len dolaďovali veci, čo sa týkajú času a podobne.

Očakával si od verejnosti takýto pozitívny ohlas?

Z reakcie fanúšikov som veľmi pozitívne prekvapený. Nečakal som toľko ohlasov a veľmi veľa ľudí mi písalo, čo je pre mňa skutočná podpora, ktorá ma posúva ďalej. Napríklad k tvorbe ďalšej piesne, na ktorej už momentálne pracujem. Celý song by ale nevznikol, keby som nemal podporu od Ruky Hore. Poskytli mi prostriedky, aby som ho vôbec mohol uskutočniť. Som vďačný aj Stella Production, ktorá pre verejnosť dodala tlačovú správu. Bez týchto ľudí by to jednoducho nešlo.

Martin je vďačný za úspech hlavne podpore od ľudí a spolupráci. Zdroj: Facebook

Martin je vďačný za úspech hlavne podpore od ľudí a spolupráci. Zdroj: facebook.com/Martin Císar

V roku 2014 si sa zúčastnil súťaže Hlas Česko Slovenska, umiestnil si sa na 3. mieste. Od vtedy si zažil viaceré významné spolupráce ako možnosť spolupracovať s Mirom Jarošom. Kto je tvojim hudobným vzorom a aké plány máš v tejto oblasti?

Slovenskú hudobnú scénu som dlho nesledoval. Až teraz sa postupne do jej pozorovania dostávam. Začínam tých ľudí spoznávať, ich tvorbu, texty aj spôsob, akým sa prezentujú. Musím uznať, že mám veľa hudobných vzorov, ktoré ma inšpirujú.

Jednou z nich je česká speváčka Elis, ktorú som mal možnosť spoznať počas účinkovania v Hlase a v súčastnosti spolupracujeme takmer na všetkých songoch. I keď ju vyslovene nepovažujem za môj vzor, veľmi si ale pomáhame a od nej sa mi dostáva tiež veľkej podpory. Rád by som spomenul i Mira Jaroša. Hoci tvorí piesne pre deti, inšpiruje ma, že je dôsledný. Povedal by som, že taký perfekcionista, čo ma naozaj poháňa vpred, pretože takýmto spôsobom by som chcel pracovať aj ja. Zo speváčok mám rád aj Siu, Celeste Buckingham, či Emu Drobnú. Takých ľudí je viac.

Ohľadom mojich plánov v hudbe. Za tých 5 rokov, ktoré od Hlasu ubehli, si myslím, že som nahral dosť singlov, avšak väčšinou v angličtine. Snažím sa pracovať na svojich textoch, tento rok by som rozhodne chcel vydať viac skladieb. Uvidíme, či sa to ľuďom bude páčiť.

V súťaži Hlas Česko Slovenska sa umiestnil na 3. mieste. Ľudia jeho hlas milujú. Zdroj: Facebook

V súťaži Hlas Česko Slovenska sa umiestnil na 3. mieste. Ľudia jeho hlas milujú. Zdroj: facebook.com/Martin Císar

Svojou piesňou si vzal dych viacerým ľuďom. Čo hovoríš na komentáre typu, tvoj hlas je prudko zaujímavý? Myslíš ši, že vďaka nemu si úspešný alebo je za tým aj niečo iné?

Samozrejme, že je pre speváka vždy potešujúce, keď sa verejnosti jeho hlas páči. Ale nie je to len o hlase. Keď som vyrastal, počúval som viacero interpretov, podľa ktorých som sa snažil učiť rôzne veci ako napríklad rôzne hlasové ozdoby. Určite je to výhoda, že mám odlišný hlas, ale som zástancom názoru, že to je len 20% úspechu. Za tým, aby sa človek úspešne presadil stojí množstvo ľudí, snahy a hlavne veľa práce. Keď vieš, že je to vec, ktorú chceš robiť aj v budúcnosti musíš byť odhodlaný a vedieť si veriť. Opäť sa teda dostávame k ľuďom, ktorí ti vedia tú dôveru v seba poskytnúť.

Momentálne študuješ na FMK. Čo plánuješ robiť po škole a v akej oblasti by si sa chcel napríklad zlepšiť?

V prvom rade by som počas štúdia rád dopísal diplomovku a odovzdal ju načas. Po škole je mojim snom sa naplno venovať hudbe, tu sa vidím. Ale neodmietam ani možnosť si skúsiť prácu v nejakej eventovej agentúre, pretože eventy ma bavia. Možno by bola fajn voľba aj manažment, organizovanie, čo by mi jednoznačne pomohlo aj v práci.