Zmiešané bojové umenia sa raketovou rýchlosťou vyšvihli medzi najpopulárnejšie športy na svete a produkujú hviezdy, ktoré zarábajú milióny. Jednou z nich je veľkohubý Ír Conor McGregor – tvár svetového formátu, vďaka ktorej rapídne rastie záujem o MMA u nás. Svedčí o tom blížiaci sa event UFC Prague.

Stále noví bojovníci, uchádzači o titul, korunovaní šampióni i mladé talenty, pri ktorých je otázkou času, kedy sa z nich stanú superhviezdy. Kedysi neznámy pojem, dnes jedna z najhodnotnejších športových značiek, the Ultimate Fighting Championship (UFC).

A takou je aj Conor McGregor, dnes nepochybne najväčší klenot zmiešaných bojových umení a rozporuplná, ba priam kontroverzná osobnosť.

Ír sa v priebehu niekoľkých rokov (v UFC debutoval v apríli 2013) vypracoval s 85-miliónovým ziskom medzi štyroch najbohatších športovcov na svete. Pozri celý rebríček magazínu Forbes. Prekonali ho len športovci ako Floyd Mayweather, Lionel Messi či Cristiano Ronaldo.

Na Instagrame má takmer 30 miliónov sledovateľov, jeho zápasy sú napriek všetkým vzácnostiam i neduhom športovými udalosťami roka. Bojovníci ho vyzývajú do klietky, aby za meranie síl zarobili to, čo je v inom prípade nemysliteľné. Aura športovej celebrity stále funguje, McGregor však už dávno nie je bojovníkom, na ktorého sa v priebehu kariéry vypracoval.

View this post on Instagram

Friday

A post shared by Conor McGregor Official (@thenotoriousmma) on

Má iné priority

Dnes sa Conor vo svojich príspevkoch venuje športu takpovediac okrajovo, pričom väčšina fotiek a videí súvisí s konkrétnou značkou whiskey. Jeho tréner John Kavanagh dokonca v populárnom podcaste True Geordie vyjadril obavy nad prioritami svojho zverenca. Conora totiž od zápasu s Khabibom (6. októbra) nevidel, pretože je na „whiskey turné“.

Dokonca sa nedávno objavili informácie, že má s trénerom problémy. Obaja to spolu ťahali od samých začiatkov, ale Kavanagh v spomínanej talk show prehlásil, že sa z Íra vytráca motivácia byť na vrchole. Jednoducho, ak mu Conor nedá reálny dôvod, aby ho pripravil a stál v jeho rohu, táto spolupráca je zrejme na konci.

Prečo? Populárny bojovník jednoducho dosiahol, čo chcel. Teraz má milióny na účte, ženu, dieťa a ďalšie na ceste. Prehodnocuje svoje priority.

Aby toho nebolo dosť, za sebou má aj ďalšie súdne konanie v Dubline. Dôvodom bol priestupok za volantom, keď pri bežnej kontrole nepredložil do 10 dní licenciu vozidla a jeho poistenie. Nehovoriac o tom, že mesiac predtým obdržal polročný zákaz šoférovania za prekročenie rýchlosti, píše portál Independent.co.uk.

View this post on Instagram

❤️

A post shared by Conor McGregor Official (@thenotoriousmma) on

UFC až za hranice samotného športu

Americká spoločnosť, ktorá združuje elitných bojovníkov zmiešaných bojových umení, propaguje svoju značku nielen v USA. Eventy organizuje aj v Južnej Amerike, Európe či Ázii, vďaka čomu neustále expanduje.

McGregor však UFC zaručene spropagoval až za hranice samotného športu. Zmiešané bojové umenia tak už nie sú len otázkou subkultúry akýchsi „kohútích zápasov medzi ľuďmi“, ale udalosťou, ktorú navštevujú tie najväčšie celebrity. Ak ste nevideli životopisný film Conor McGregor: Notorious (2017), odporúčame.

Ír v ňom okrem iného pozýva legendárneho Arnolda Schwarzeneggera na svoj (vtedy) životný zápas s Chadom Mendesom o dočasný titul v UFC.

Stúpa aj československé MMA

Niet pochýb o tom, že nebyť rapídneho vzostupu UFC, McGregora a jemu podobných ambasádorov, nerástli by ani naše československé organizácie XFN a Oktagon, ktoré sa u nás navzájom doťahujú o post jednotky na trhu.

Spomeňme napríklad Karlosa „Terminátora“ Vémolu, českého zástupcu, ktorý si v najprestížnejšej organizácii odmakal 6 zápasov (debut v roku 2010), dnes je najpopulárnejším bojovníkom a klenotom XFN, ktorý predáva lístky v československých halách.

Ale borcov, čo propagujú tento čoraz populárnejší šport, je stále viac: medzi nimi aj Slovák a ikona nášho MMA Attila Végh, ktorý v roku 2012 získal titul šampióna v poloťažkej váhe v rámci špičkovej organizácie Bellator. V súčasnosti bojuje v konkurenčnom Oktagone.

A zoznam sa rozširuje, do povedomia sa dostávajú aj mladší slovenskí borci, ako Tomáš Deák, šampión XFN Ivan Buchinger či bývalý šampión Oktagon výzvy Gábor Boráros.

Zdroj: Gábor Boráros/Instagram

27. december prepísal históriu

Záver kalendárneho roka sa navždy zapíše ako dôležitý medzník československého MMA. Organizácia XFN s kartou pod názvom Marpo vs. Rytmus vypredala pražskú O2 arénu (pozri aj aftermovie na YouTube). Priamy prenos dokonca ilegálne sledovalo 160-tisíc divákov.

Rytmus bol trikrát na kolenách, boxerský súboj s ďalším populárnym reperom napokon prehral jednomyseľne. Aj navzdory faktu, že arénu vypredali viac lokálne celebrity ako samotní bojovníci, si v XFN môžu medliť ruky. Taký záujem dnes dosahuje len máloktorý šport u nás.

Svedčí o tom aj blížiaci sa event 23. februára 2019 UFC Prague, ktorý bude premiérovou akciou v Česku čoby expanzie po Európe. Výsledok? Vypredané vstupenky počas niekoľkých dní. Galavečer však bude možné sledovať aj v priamom prenose na Nova Sport. Ďalší dôkaz rapídneho vzostupu.

Zmiešané bojové umenia rastú všade vo svete, či sa nám to páči, alebo nie. Od prvej akcie UFC v novembri 1993 je pojem z roka na rok silnejší a oslovuje aj tých, čo doteraz krvavý šport odsudzovali.

Raz si lámu ruky, inokedy krútia krky či fasujú KO, po ktorom nehybne ležia sekundy na dlážke oktagonu. Ale ľudia to chcú vidieť, a to už nikto nezastaví.

Vypredaná O2 aréna MMA galavečera XFN 15 na zápase Marpo vs. Rytmus. Zdroj: xfn.sk