fbpx

Microsoft sa rozhodol pre smrť jednej generácie. Ďalší systém odchádza do technologického neba.

Pre smartfóny s operačným systémom Windows Phone 8.1 sa oficiálne skončila éra života. Celosvetový gigant Microsoft pred niekoľkými dňami ukončil podporu tohto vydania. Dnes sú to už viac ako tri roky, odkedy spoločnosť ohlásila tento update. Podľa čísiel AdDuplex využíva verziu 8.1 na svojich Windows smartfónoch približne 80% používateľov. Iba zvyšných 20% migrovalo na univerzálny Windows 10 Mobile OS.

windows-phone-12072017-3

Windows Phone 8.1 predstavoval v minulosti dlho očakávaný update jeho predchodcu – verzie 8. Najväčším pokrokom niekdajšej aktualizácie bol digitálny asistent Cortana, ktorý bol spolu s ďalšími vylepšeniami v nej zahrnutý. Dá sa povedať, že išlo o najväčší posun Microsoftu v oblasti operačných systémov pre telefóny, no aj napriek tomu nebol systém porovnateľný s konkurentmi – Android či iOS. Výsledkom neúspechu bolo aj ukončenie výroby vlastného Lumia hardvéru.

Od začiatku minulého roku je dostupný používateľom systém Widnows 10 Mobile. Pri jeho vývoji sa však myslelo najmä na používateľov verzie pre PC a tak mobilní maniaci zostali mierne sklamaní. My teda môžeme považovať 8.1-ku ako posledný mobilný systém Microsoftu, kde bol kladený dôraz na komfort používateľa mobilného zariadenia.

windows-phone-12072017-2

Aby toho nebolo málo, Windows 10 mobile bude podľa theverge.com udržiavaný do konca roka 2018. Novinky od Microsoftu však nemožno vylúčiť, pretože podľa doterajších informácii by malo prísť zariadenie disponujúce Windowsom 10 Mobile.

Zdroj: theverge.comandroidauthority.com