Fotografka Johanna Siring sa zúčastnila na dánskom festivale Roskilde, počas ktorého sa spriatelila s mnohými neznámymi ľuďmi. Jej metódou na vytváranie nových kontaktov je bozkávanie cudzincov, ktorých výrazy tvárí zvečňuje na fotografiách. 

Mladá fotografka spravila experiment, ktorý obletel celý svet. Počas letného festivalu v Dánsku fotila neznámych ľudí pred a po tom, ako ich pobozkala. 

„Bozkávanie dáva do pohybu všetky nervové zakončenia, ktoré sa nachádzajú v perách,“ vysvetlila fotografka Johanna pre i-D„Spôsobuje nárast oxytocínu – hormónu lásky – a vytvára okamžité emocionálne puto medzi dvoma ľuďmi,“ dodala.

Zdroj: Johanna Siring

Mladá Nórka pôsobiaca v New Yorku najprv oslovila potencionálny subjekt záujmu a požiadala ho o zapózovanie. Po tom, čo odfotila prvý záber, vysvetlila cudzincovi, čoho sa séria jej fotografií týka a požiadala ich o povolenie ich pobozkať. Keď súhlasili, pobozkali sa a následne ich okamžite znovu odfotografovala, aby stihla nasnímať autenticitu situácie.

Zdroj: Zdroj: Johanna Siring

Samotná fotografka sa nechala oslovenými ľuďmi riadiť. „Niektorí mi dali len letmú pusu na pery, iní sa so mnou začali ihneď bozkávať,“ upresnila Johanna. Najzaujímavejšou časťou bolo, že po bozku som mala pocit, ako keby sme sa zrazu s dotyčnými poznali a myslím, že práve fotografie po bozku to krásne odzrkadľujú.“ 

Zdroj: Johanna Siring

Johanna sa pri výbere ľudí vôbec neobmedzovala, práve naopak. Odfotografovaní ľudia sú rôzneho veku, pohlavia i rasy. Na fotkách, ktoré sú nazvané ako fotky pred bozkom, sa každý snaží tváriť ako špecifická verzia seba samého. Všetci sa vystreli a jemne usmiali, aby vyzerali sladko. Fotografie, ktoré boli zhotovené po bozku, ukazujú, ako jednoducho sa dokáže ľudský prístup a výraz zmeniť.

Zdroj: Johanna Siring

Všetci sme fotogenickí

Johanna prezradila pre i-D aj to, prečo verí, že všetci ľudia sú fotogenickí, aj keď tvrdia, že nie sú, a aké bolo bozkávať neznámych ľudí po dobu dvoch dní.

Na otázku, čo sa skrýva za jej záujmom u cudzích ľudí, prezradila, že ako malá si vytvorila „mantru“. Ak z niekoho vyžarovala energia, neštítila sa a dotyčnému to hneď prezradila ako kompliment. Nezáležalo jej na tom, či toho človeka poznala roky alebo ho videla prvýkrát v živote. „Vlastne, existuje niečo príjemnejšie ako dostať kompliment od totálne neznámeho človeka?“ vysvetlila v rozhovore.

Zdroj: Johanna Siring

Keď si uvedomila, ako vplývajú komplimenty na ľudí, začala ich fotografovať a mnoho z nich sa stalo jej dobrými priateľmi. „V mojom svete je každý človek fotogenický. Každý má v sebe niečo unikátne a zaujímavé. Práve toto sa snažím zachytiť na svojich fotografiách – jedinečnosť človeka.“

Zdroj: Johanna Siring

Zdroj: i-d.vice.com