Jedna kauza strieda druhú. Práve táto situácia prinútila mladých stredoškolákov k zorganizovaniu Veľkého protikorupčného pochodu v Bratislave, ktorý je naplánovaný na 18. apríla 2017. Pripravili sme si pre vás rozhovor s Karolínou Farskou, ktorá spolu s Dávidom Strakom a ďalšími ľuďmi organizujú Veľký protikorupčný pochod, na ktorom na facebooku prisľúbilo účasť už vyše 8 tisíc ľudí a ďalších 18 tisíc sa o neho zaujíma.

Kto ste a prečo ste sa rozhodli usporiadať Veľký protikorupčný protest?

Sme študenti. Úplne v tom organizačnom kruhu sme všetci tretiaci na gymnáziu, ale pomáhajú nám aj iní študenti, stredoškoláci či vysokoškoláci.

Vymysleli sme to ja a Dávid Straka. Hnevalo nás, ako to tu už “vyzerá”, že bežný človek stráca predstavu o tom, koľké peniaze sú kradnuté pretože jedna korupčná kauza predchádza druhú a už toho bolo naozaj veľa. Práve pre to, že korupcia sa dotýka každého z nás, zhoršuje kvalitu života všetkým ľudom v každom sektore.

Koľko ľudí je v realizačnom tíme? Tento protest má prívlastok veľký, ste pripravení na to, že môže prísť naozaj veľká masa ľudí?

Ak sa bavíme o tom, kto všetko riadi marketing, financie, bezpečnosť, atď., tak všetko toto má niekto na starosti a riadi v tom ľudí. Dokopy je to asi 15 ľudí. Áno, snažíme sa pripraviť na všetky rôzne situácie. A teda samozrejme dúfame, že príde čo najviac ľudí, podporiť náš názor a aj naše hodnoty (slušnosť, neagresívnosť,…). Chceme, aby sa pochod niesol v tom duchu, že predídeme všetkým násilnostiam

Máte aj nejaké podmienky, s ktorými predstúpite pred ľudí a ktoré by mala urobiť vláda na to, aby zabránila korupcii?

Áno, tieto podmienky sú publikované aj na webe pochodu, ale je možné že ešte dôjde k určitým úpravám.

Čo hovoríte na to, že premiér R. Fico sa teraz pasuje do postavenia veľkého bojovníka proti korupcii. Mnohí tvrdia, že sa vášho protestu v smere boja.

Je to možné že sa boja, to nevieme. každopádne možno už niektorí ľudia začínajú chápať, že ľudom naozaj stačilo a to že sa niekto teraz vo vrchole aj morálnej spoločenskej krízy začne pasovať do postavenia, aké v reálnych činoch a ich výsledkoch nevidno, je len ďalšia nič neriešiaca taktika.

17834178_1160429650735741_5550929327426371092_o

Kde vnímaš ty konkrétne najkorupčnejšie prostredie na Slovensku?

Na stránke pochodu na FB sa postupne zverejňujú rôzne korupčné kauzy ktoré zostali zamietnuté pod koberec. Nechcem to takto klasifikovať, vo všeobecnosti to nie je až také podstatne, kde je toho najviac, keď ide o mnoho, aj sektorov. Podstatne je, že pomaly v každom sektore to môžme nájsť a to je naozaj problém.

Koľko ľudí očakávate? A aký program pochod má.

Na FB mame nahlásených približne 8,5 tisíc účastníkov, zatiaľ rátame možno s 5000 ľuďmi, ale teda uvidíme. Program pochodu momentálne tvoríme, stále nie je hotový.

Ak bude mať pochod úspech, plánujete s ním pokračovať, napr. s nejakou periodicitou? (Každý utorok a pod.)?

To ešte tiež zatiaľ nevieme, nevylučujeme to ale ani nepotvrdzujeme

Budú na pochode aj nejaké známe mená? Vieš niekoho potvrdiť?

Áno budú, ale najprv chceme vytvoriť cely program a až potom to publikovať. Pôjde prevažne o umelcov, ľudí ktorí sa stretli s korupciou, študentov, atď.

Aj politici?

Nie, politici nie. Nie sme nimi podporovaní ani nebudeme.

Ako si predstavuješ Slovensko po vašom protikorupčnom pochode 🙂

V ideálnom prípade, ak by boli naše požiadavky splnené, si Slovensko predstavujem ako krajinu, odkiaľ nebudú chcieť ľudia odchádzať do zahraničia len preto, že im nevie poskytnúť kvalitné školstvo,… predstavujem si Slovensko ako krajinu, za ktorú sa nebudú ľudia v zahraničí hanbiť za to, ako o nej píšu kvôli tomu, čo sa tu deje. Chcem aby sa a vrátila slušnosť, spravodlivosť a čestnosť, a oveľa väčší kontakt ľudí s politikmi, ktorí vypočúvajú ich prosby a nie len ich po volebnom období ignorujú a ospravedlňujú to tým, že ich volilo veľa ľudí a majú na to mandát. Chcem, aby sa mohlo investovať viac peňazí do zdravotníctvo a školstva, lebo to ja napríklad konkretne denno-denne pociťujem, že je naozaj v zlom stave, práve kvôli peniazom. Aby sa ľudia na konci dňa mali lepšie ako teraz.

Ďakujeme Karolíne za rozhovor a držíme mladým ľuďom palce!