V kurze je minimalizmus, funkcionalita a úspornosť miesta. Zo stránky archinfo.sk, na ktorej prezentujú naši architekti svoje projekty, sme vybrali podľa nás tie naj.

  • 3.0 – prístavba k montovanej chate v Bernolákove

Architekt Ivan Príkopský navrhol pred 14 rokmi chatu pre svoju rodinu. Koncept sa zmenil v roku 2010, kedy sa do „víkendového príbytku“ na okraji Bernolákova rodina nasťahovala nastálo. Pôvodný priestor (40 štvorcových metrov) si však už pre väčšiu rodinu s troma deťmi vyžadoval prístavbu.

V záhrade s plochou 1400 metrov štvorcových vyrástol takmer nezávislý objekt stojaci na drevených stĺpoch. V ňom sú dve detské izby, zatiaľ čo v pôvodnej chate na prízemí kuchyňa s jedálňou, kúpeľňa a krb, na poschodí spálňa rodičov a miestnosť s televíziou.

Nedokážeme si pomôcť, fotografie tohto sympatického domčeka v nás evokujú dojem, že detstvo v ňom vyzerá podobne ako v tvorbe známej americkej fotografky Sally Mann alebo Poľky Izabely Urbaniak, respektíve ako modernejšie prevedenie týchto konceptov.

  • Drevodom v Lučatíne

Autorom je architekt Jaromír Krobot. Pôvodne na tomto mieste stál starý tehlový dom so stodolou. Drevodom s gánkom je variáciou na tému tradičného ľudového stavania.

Nájdeme ho v Lučatíne, malej obci v srdci Slovenska, pri Banskej Bystrici. Vychádza z koncepcie trojpriestoru – v prednej časti obývací priestor, v strede kuchyňa, v zadnej časti spálňa. Teda podobne sa bývalo kedysi. Prídavkom je ešte hygienické zariadenie. V dome absentujú chodby, ide sa z iby do izby, čo eliminovalo „zbytočný“ a nevyužitý priestor.

Keď si zatvoríme oči a predstavíme si, že by sme v ňom bývali, napadá nám pieseň Banská Bystrica od Nedvědovcov: „Taky bych chtěl se k horám ráno dívat, otevřít okno, slyšet dřevo zpívat…”

  • Dom pri lese v Rusovciach

Tento dom je situovaný priamo na hranici chráneného lužného lesa. Ide o vlastný dom architekta Ľubomíra Peráčka ml.

Priestranný drevodom sa vyznačuje funkčnosťou a prehľadnosťou usporiadania. Les zasahuje až na stavebnú parcelu a dom korešponduje s prostredím. Architekti už od začiatku kládli dôraz na kvalitné prírodné materiály, energetickú efektívnosť a užívateľský komfort. Malú zastavanosť vyriešili dvoma podlažiami. Okolo domu je krytá terasa orientovaná do záhrady a lesa.

Je to skrátka sen! Bol nominovaný aj na cenu CE ZA AR 2018 v kategórii Rodinné domy.