V osade Warruwi na austrálskom ostrove Goulburn sa rozpráva deviatimi jazykmi. Prečo sú pre obyvateľov jazyky dôležité a prečo odmietajú jeden spoločný, sa dozvieš v tomto článku.

Na ostrove Goulburn ľudia komunikujú rôznymi jazykmi. Žiadny z týchto jazykov, okrem angličtiny, nepoužíva viac ako niekoľko tisíc ľudí na celom ostrove. Niektoré jazyky, ako napríklad ndjébbana a mawng, pozná len zopár stoviek ľudí. Ako prebieha komunikácia medzi obyvateľmi s iným jazykom? Väčšinou nemajú potrebu nadväzovať kontakty z iných miest, preferujú komunikáciu medzi vlastnými. Ak príde na výmenu názorov medzi obyvateľmi s rozdielnym jazykom, zväčša pochopia kontext vety, no nevedia v danom jazyku plynule rozprávať.

Ľudia z osady Warruwi sa vyhýbajú prechodu na spoločný jazyk z osobných či sociálnych dôvodov. Niektoré rodiny trvajú na tom, aby ich deti hovorili len ich vlastným jazykom (zvyčajne rodina hovorí jazykom zo strany otca). Ďalší problém pri vytvorení spoločného jazyka ostrova tkvie v prerozdelení pozemkov. Pôda na ostrove je silne spätá s jazykmi. Na každom kúsku zeme sa rozpráva ináč. Keď teda vlastníte pozemok, vlastníte aj jeho jazyk, preto by ste ho mali ovládať, aby ostatní vedeli, že pozemok patrí len vám.

Človek môže hovoriť len v jazykoch, na ktoré má práva. Porušenie sa trestá. Navyše si môžete získať veľa nepriateľov.

Aj napriek komunikačnému problému sa cítia obyvatelia ostrova pohodlne. Sociálna a jazyková rozmanitosť v osade Warruwi sa vníma ako nevyhnutná pre spoločenskú harmóniu, a nie ako prekážka, čo zdôrazňuje potrebu ľudí presadzovať rozdielne identity namiesto toho, aby sa všetci identifikovali rovnako. Avšak má to aj svoje potenciálne negatíva do budúcnosti. Keď neexistuje väčšia hierarchická spoločenská štruktúra, ako je kráľovstvo alebo národ, udržanie mieru nikdy nebude na ostrove také ľahké, ako by sa zdalo.

Zdroj: theatlantic.com / Michael Erard