Depresívne myšlienky z času na čas prídu na každého z nás. Problém nastane vtedy, keď sa pretransformujú do snahy ublížiť si. Častejšie so snahou ukončiť svoj život bojujú muži. Ako odhaliť nebezpečné zmýšľanie? 

Predstavte si, že ráno cez pracovný deň idete do svojej kancelárie tak ako zvyčajne, ale uvidíte niečo poriadne šokujúce. Prvé hodiny práce prebehnú ako zvyčajne s povinnosťami a bežnými rutinnými záležitosťami. To sa však už nedá povedať, keď sa do práce vrátite po obednej pauze; zrazu zachytíte správu, že dvaja muži sú mŕtvi. Večer sa tento počet môže zvýšiť až na číslo štyri.

So samovražednými sklonmi sa častejšie pasujú muži ako ženy. Zdroj: unsplash.com

So samovražednými sklonmi sa častejšie pasujú muži ako ženy. Zdroj: unsplash.com

Čísla sú alarmujúce

V kampani týkajúcej sa prevencie samovrážd sa uvádza, že v Spojenom kráľovstve sa vzdá svojho života 84 mužov za týždeň. V roku 2017 spáchali ¾ samovrážd muži – to dokazuje, že muži sú náchylnejší vziať si život častejšie ako ženy. Problémom môže byť práve mužská vlastnosť, ktorá spočíva v tom, že neradi prejavujú svoje city. Ak sa v ich životne vyskytne deprimujúca udalosť, nechávajú si ju pre seba, čo môže poškodzovať ich psychiku. Myslia si, že keď sa zdôveria so svojimi trápeniami, budú pôsobiť zraniteľnejšie. Akoby boli slabosti.

Len pre porovnanie, na Slovensku v tom istom roku (2017) dobrovoľne ukončilo svoj život 506 osôb (410 mužov a 96 žien, teda muži tvoria až 81 %). Pokusov o samovraždu bolo 841, z nich 39,6 % bolo definovaných ako demonštratívne pokusy (bez naozajstného úmyslu ukončiť život, ale so zámerom upozorniť svoje okolie na nevyriešené problémy). Čo treba tiež určite spomenúť, je, že až 40 % samovrážd bolo spáchaných pod vplyvom alkoholu alebo návykovej látky.

Väčšina mužov sa bojí prejaviť svoje pocity, pretože si myslia, že budú pôsobiť ako slabosi. Zdroj: unsplash.com

Väčšina mužov sa bojí prejaviť svoje pocity, pretože si myslia, že budú pôsobiť ako slabosi. Zdroj: unsplash.com

V súčasnosti je preto obtiažne spozorovať na niekom, či jeho mysľou prebiehajú samovražedné myšlienky. Britská dobročinná charita uviedla akýsi zoznam otázok, ktoré sa človek sám seba pýta, keď sa nachádza v krajnej životnej situácii. Medzi ne patria rôzne otázky zamerané na svoj aktuálny duševný stav. Napríklad otázky typu:  Aký je zmysel môjho života? Myslím si, že v mojom živote sú všetky udalosti len zlé, nič pozitívne sa mi už dávno nestalo… Ďalšími samovražednými príznakmi sú myšlienky v štýle, že sa cítime na tomto svete nepotrebne a že sa naša situácia nikdy nezlepší. Daný človek môže pociťovať obrovskú duševnú bolesť bez schopnosti nájsť východisko. Keďže pre mužov je ťažšie vyjadrovať svoje pocity ako pre ženy, identifikujú ich iné prejavy.

Keďže u mužov je problematické rozpoznať čo cítia, ich odraz duše najčastejšie spozorujeme na vzhľade a správaní. Zdroj: unsplash.com

Keďže u mužov je problematické rozpoznať, čo cítia, ich odraz duše najčastejšie spozorujeme na vzhľade a správaní. Zdroj: unsplash.com

Príznaky samovražedných sklonov

Pozorovať by sme mali zmeny, akým je napríklad prílišné skoré vstávanie, ak príčinou nie je doterajší zaužívaný spánkový režim či pracovné alebo iné povinnosti. Zmena sa môže prejaviť aj nechuťou k jedlu, zanedbávaním fyzického vzhľadu. Myšlienky smerujúce na samovraždu sú viditeľné i z iných prejavov. Určite spozornite, ak máte kamaráta, rodinného príslušníka, brata, uja – kohokoľvek, kto je väčšinou pozitívne naladený –, a zrazu sa mu striedajú obrovské výbuchy hnevu. Ešte horšie je, keď sa dotyčný začne správať neuvážene bez obáv o dôsledky alebo sa dokonca začne sebapoškodzovať.

Keď spozorujete nezvyčajné správanie, vždy je potrebné vyhľadať pomoc. Zdroj: unsplash.com

Keď spozorujete nezvyčajné správanie, vždy je potrebné vyhľadať pomoc. Zdroj: unsplash.com

I keď je extrémne ťažké priznať si, že niekto z blízkeho okolia by mohol mať extrémne problémy, neváhajte vyhľadať pomoc. Pre takéto prípady už existujú núdzové linky, online podporné centrá alebo tiež stačí, keď sa s prosbou po pomoc obrátite na lekára/odborníka.

Zdroj: menshealth.com