Zosnulý E. A. Cernan patril medzi troch astronautov, ktorí dostali príležitosť letieť k Mesiacu dvakrát. Pripomeňme si uznávaného veterána medzi kozmonautmi.

Stal sa inšpiráciou pre mladých ľudí

„Keď oslavoval osemdesiatku, boli sme veľmi milo prekvapení, že nám napísal,“ zaspomínal starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha. V roku 2015 v rámci medzinárodného projektu, nazvaného Od drotára po astronauta E. A. Cernana, zorganizovali v obci sochárske sympózium. Jeho výsledkom sú štyri kamenné diela a upravená zvyšná časť parku na námestí v ústredí obce.

„Naša obec sa v rámci svojej 400-ročnej histórie môže pýšiť celým radom významných rodákov. Bez akéhokoľvek zveličovania možno povedať, že tým najznámejším bol práve americký astronaut Cernan. Jeho životné cesty sú inšpiráciou pre mnohých chlapcov a dievčatá,“ konštatoval Varecha.

Posledný človek na Mesiaci bol E. A. Cernan, rodák z Kysúc

Zdroj: cnn.com

Vo vzduchu strávil viac ako 5000 hodín

Eugene Andrew Cernan sa narodil 14. marca 1934 v Chicagu v americkom štáte Illinois. Jeho starí rodičia pochádzali z Vysokej nad Kysucou. Od roku 1900 do 1923 sa vysťahovalo zo Slovenska okolo 2,5 milióna ľudí, najviac práve zo severného. Takáto neutešená situácia na konci 19. a začiatkom 20. storočia zastihla i snúbencov Štefana Čerňana a Annu Lučanovú, ktorí sa rozhodli hľadať budúcnosť v USA.

Študoval na Purdueovej univerzite v USA, v roku 1956 skončil ako elektrotechnický inžinier. Vojenskú službu absolvoval v námorných silách ako pilot na lietadlových lodiach. V roku 1961 odišiel do Monterey (USA) na vysokú školu vojnového námorníctva, kde absolvoval postgraduál, aby k predchádzajúcemu titulu pridal ešte jeden – leteckého inžiniera. V rokoch 1956-1976 nalietal viac ako 5000 letových hodín, väčšinu na prúdových lietadlách.

V októbri 1963 sa stal jedným zo 14 kozmonautov, ktorých si vybrala americká NASA. Členom oddielu kozmonautov NASA bol do roku 1976.

Je účastníkom letov kozmických lodí Gemini 9 A, Apollo 10 a 17. Kapitán Cernan prežil vo vesmíre spolu vyše 566 hodín, z toho uskutočnil s posádkou v roku 1972 tri výstupy na povrch Mesiaca v celkovom trvaní 22 hodín a štyri minúty.

Posledný človek na Mesiaci bol E. A. Cernan, rodák z Kysúc

Zdroj: dailystar.co.uk

Rád sa vracal k svojim koreňom

Kozmonaut navštívil Československo ešte v septembri 1974. Vtedy prvýkrát zavítal do Vysokej nad Kysucou – rodiska svojich predkov. Aj keď bol vtedy tvrdý socialistický režim, dostalo sa mu tam veľkého uznania. Druhýkrát navštívil obec 28. septembra 1994. Na jeho počesť tam vytvorili pamätnú izbu, ktorú osobne otváral za účasti svojej sestry Dolores a dcéry Tracy. Podľa neho pomenovali tiež miestnu základnú školu. Tam sa vtedy astronaut doviezol nie v limuzíne, ale na konskom záprahu. Chcel si pripomenúť detstvo na farme starého otca.

„Cítim teplo v srdci z vášho privítania a vašej prítomnosti. Precestoval som cely svet, videl som veľa miest a stretol mnoho ľudí. Bol som dokonca na mieste, kde sa dostal málokto – na Mesiaci. Nikde ma však neprivítali tak srdečne, ako u vás, a nikdy som nestál na takom výnimočnom mieste, akým je rodisko mojich predkov.

V rodisku predkov: E. A. Cernan na návšteve Kysúc. Zdroj: obec Vysoká nad Kysucou

Bol som tu pred dvadsiatimi rokmi, stretol som sa s príbuznými, ktorých som nikdy predtým nevidel. Keď som sa vrátil a rozprával svojej rodine o návšteve, iba ťažko som im mohol vysvetliť všetko, čo som cítil. Preto som rád, že dnes sú tu so mnou i moja sestra Dolores a dcéra Tereza, lebo ony majú tiež slovenskú krv. Keď môj otec a matka zostarli, veľmi túžili vrátiť sa do rodnej krajiny, no, žiaľ, nemali tú možnosť, a preto som rád, že sa tento sen splnil nielen mne, ale aj mojim najbližším,“ povedal Cernan pri návšteve obce v roku 1994.

Tretíkrát prišiel na Slovensko v septembri 2004. Zúčastnil sa na vernisáži výstavy v priestoroch Bratislavského hradu – Človek na Mesiaci, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum a Veľvyslanectvo USA na Slovensku. Pri tejto príležitosti mu udelili i čestný doktorát Technickej univerzity v Bratislave.

Cernan vo vesmíre nalietal celkom 23 dní, 14 hodín a 16 minút. Je jedným z najznámejších kozmických veteránov, jedným z troch astronautov, ktorí dostali príležitosť letieť k Mesiacu dvakrát a je zatiaľ posledným pozemšťanom, ktorý stál na mesačnom povrchu. Jeho menom nazvali aj planétku č. 12790.

Zdroje: skolskyservis.teraz.sk, mykysuce.sme.sk