S príchodom prvých jarných lúčov každému motoristovi napadne, že je čas vymeniť zimné pneumatiky za letné. Prezutie by však nemal byť jediný úkon, ktorý by sme mali svojmu vozidlu po zime dopriať. Pozrime sa, čo by sme zanedbať určite nemali.

Zimné pneumatiky prezujte včas

S prezutím sa netreba zbytočne ponáhľať, ale ani tento úkon podceňovať. Prezutie na letné pneumatiky sa odporúča vtedy, keď priemerné denné teploty prekročia 7°C. V prípade, že máte dosluhujúce zimné pneumatiky, určite sa ich nesnažte „doraziť“ počas jari. Zimná pneumatika sa správa výrazne inak pri vyšších teplotách, predlžuje brzdnú dráhu vozidla a zbytočne tak vystavujete riziku seba a svoje okolie.

Ak sa však ešte chystáte na lyžovačku alebo na veľkonočné sviatky do hôr, prezúvanie odložte až po návrate. Pred samotným prezutím si skontrolujte, v akom stave sa nachádza vaša letná sada pneumatík. Minimálna hĺbka dezénu je podľa zákona 1,6 milimetra, no bezpečná hĺbka dezénu je 4 milimetre.

Zdroj: pixabay.com

Ak skladujete pneumatiky vo svojej garáži na diskoch, naukladajte ich bokom na seba, alebo uložte do stojanu. Pneumatiky bez diskov nie je vhodné ukladať na seba, ale vedľa seba vo zvislej polohe, pričom ich nezabudnite minimálne raz za mesiac pootočiť. V prípade, že nemáte priestor na skladovanie pneumatík, zverte ich do rúk autorizovanému servisu. Tam bude o ne dobre postarané a zároveň vás upozornia na ich stav a vek – či vyhovujú bezpečnostným požiadavkám.

Skontrolujte stav kvapalín

V domácich podmienkach môžete skontrolovať hladinu oleja či chladiacej kvapaliny, ktorá sa meria pri zohriatom motore. V prípade, že zistíte nedostatok, radíme vám navštíviť autorizovaný servis. 

Začiatkom jari tiež odporúčame vymeniť nemrznúcu zmes v ostrekovačoch za kvapalinu určenú na letné obdobie. Tá ľahšie odstraňuje organické nečistoty a je menej agresívna voči gumičkám na stieračoch. V prípade, že sú gumičky stieračov opotrebované a stratili po zime pružnosť, vymeňte ich. Ide o rýchlu a finančne nenáročnú opravu.

Zdroj: pixabay.com

Oživte tesniace gumičky a pánty

Skontrolujte a namažte všetky pánty, aby vás najbližšiu sezónu nestrašilo vŕzganie. Pozor však na tesniace materiály okolo bočných dverí, veká batožinového priestoru, prípadne vedenia bočných okien. Tie nikdy nečistite a nemažte žiadnym prostriedkom. Na čistenie je vhodné použiť len mäkkú handričku a vlažnú vodu bez pridania čistiacich prostriedkov. V opačnom prípade hrozí poškodenie ich ochrannej vrstvy, nefunkčnosť a prípadne rôzne nepríjemné zvuky počas prevádzky vozidla.

Zdroj: pixabay.com

Dôkladne si ošetrite a umyte lak karosérie

Po zime bývajú automobily zanesené nečistotami a nánosmi soli nielen na viditeľných miestach karosérie. Pokojne preto doprajte svojmu autu ručné umytie, ktoré odstráni aj zvyšky soli a nečistôt zachytených zvnútra za kolesami, na podvozku a na ďalších miestach, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. Pred použitím rôznych leštiacich, mazacích a konzervačných prostriedkov sa uistite, či sú povolené výrobcom vozidla v zmysle návodu na jeho obsluhu.

Zdroj: pixabay.com

Skontrolujte si technický stav vozidla

Ak ste počas zimy vymieňali žiarovky v svetlometoch, odporúčame aj kontrolu ostatných žiaroviek, náhradných žiaroviek a poistiek. Nastavenie stretávacích, diaľkových a prípadne aj hmlových svetiel však už prenechajte odborníkom. Opticky skontrolujte stav brzdových kotúčov a platničiek. Vizuálne sa dá tiež skontrolovať stav tlmičov, či v zimnej sezóne neboli extrémne namáhané a nevytiekli. V prípade, že nájdete akýkoľvek nedostatok v technickom stave svojho vozidla, odporúčame konzultáciu s autorizovaným servisom, ktorý odborne posúdi, či je nutná výmena opotrebovaného dielu.

Zdroj: skoda-auto.sk