Najväčšie lietadlo uskutočnilo svoj prvý let. Jeho funkciou bude vynášanie vesmírnych rakiet na obežnú dráhu.

 

Spoločnosť Stratolaunch, ktorú mimochodom založil spoluzakladateľ Microsoftu Paul Allen, pracovala na lietajúcom stroji takmer osem rokov. S rozpätím krídel 117 metrov tak vznikol skutočný unikát. Lietadlom  totiž prekonali staručký, 72-ročný rekord stroja H-4 Hercules s rozpätím krídel 97,5 metra.

Zdroj: stratolaunch.com

Testovací let trval približne 150 minút, počas ktorých sa lietadlo dostalo do takmer päťkilometrovej nadmorskej výšky. „Všetci sme boli v priebehu rokov veľmi trpezliví, zhovievaví a všetci čakali, kedy sa nám podarí dostať tohto veľkého vtáka zo zeme. No a my to sme to konečne dokázali,“ uviedol CEO spoločnosti Stratolaunch Jean Floyd na tlačovej konferencii.

Evan Thomas, ktorý pilotoval najväčšie lietadlo, dodal: „Systémy lietadla bežali ako hodinky.“ Tento let bol aj spomienkou na zakladateľa Paula Allena, ktorý sa tohto významného míľnika už nedožil.

Konštruktéri použili mnoho komponentov z Boeingu 747. Vo výsledku má teda tento stroj šesť motorov, 28 kolies, dva trupy a 589 ton. V kombinácii s obrovským rozpätím krídel zaberá tento gigant takmer každý meter v hangáre s rozlohou 9 290 metrov štvorcových. 

Funkciou najväčšieho lietajúceho stroja na svete má byť vynášanie rakiet do vzduchu, odkiaľ budú pokračovať až na obežnú dráhu. Má tak nahradiť miesta, odkiaľ rakety štartujú zvyčajne. Hlavným problémom týchto miest je ich vysoká vyťaženosť.

Zdroj: stratolaunch.com