O niečo vyše mesiaca to bude presne rok, kedy by obcou Veľká Mača v okrese Galanta zazneli tri výstrely. Vďaka tlmiču na zbrani 9 mm kalibru ich nebolo počuť, rezultátom tichej popravy boli len nehybné telá dvoch mladých ľudí: priateľov, snúbencov. Budúca rodina.

Na 304 stranách opäť ožíva najstrašnejší príbeh rodiny Kuciakovcov a Kušnírovcov – zlomených ľudí, ktorým brutálne zabili deti či súrodencov. Príbeh, ktorý vyvolal najväčšie protesty v ére samostatného Slovenska.

umlčaní recenzia

Zdroj: Eva Jonisová

Marek Vagovič, šéf Jána Kuciaka (a investigatívneho tímu portálu Aktuality.sk), napísal spolu s ďalšími 14 kolegami knihu Umlčaní.

Obsah tvoria tri hlavné časti: Obyčajný život, Boj za spravodlivosť, Iné Slovensko. Trojka bola vždy magickým číslom nielen v literatúre. Spomeňme len tak na okraj: 3 božské osoby, Tri gaštanové kone, zlatá rybka a 3 želania, kráľ a jeho 3 dcéry…

Tri veľké kapitoly aj tri smrteľné guľky

Kniha sa začína in medias res – na 12 stranách sú v prológu popísané okolnosti dvojnásobnej vraždy, vykonanej 21. februára 2018. Autori neokolkujú, nič nezmierňujú. Objavujú sa známe aj menej známe fakty.

V prvej časti sa venujú životom Jána a Martiny. Navštevujú autentické miesta, čitateľ nadobúda dojem, že by Štiavnik a Gregorovce vedel ukázať snáď aj na slepej mape. Text vypĺňajú spomienky rodiny, známych či kolegov, ako aj fotografie zo súkromného archívu, ktoré ochotne poskytli obe strany. Vo viacerých úryvkoch sa s hlavnými postavami dokážeme stotožniť; mnohí sme sledovali kriminálky a mali ambíciu stať sa vyšetrovateľmi. Mnohí sme začali chodiť na univerzitu, no po čase sme pociťovali, že sme sa vydali zlým smerom. Mnohí sa hľadáme tak ako Jano a Martina. No na rozdiel od nich so svojím životom môžeme niečo urobiť.

Záplavu slov, vzťahov, prepojení a čísel dopĺňajú prehľadné infografiky. Zdroj: Eva Jonisová

Kniha núka náhľad do ich duší, akúsi osobnejšiu sondu. Z množstva silných momentov, ktoré chtiac-nechtiac otrasú človekom, spomenieme aspoň Jánov zmysel a cit pre poéziu. Najväčšie zimomriavky vyvolala báseň, ktorú napísal ako 17-ročný. Nájdeme ju na stranách 109-110 a prezradíme, že jej názov je !!!!!Nezomriem!!!!. 28 veršov v 7 strofách je akýmsi manifestom mladíka na prahu dospelosti, ktorý ani len netuší, že o desať rokov neskôr verše „nikdy sa nevzdám, budem tu navždy, aj keď zostanem sám, nik ma nezavraždí“ vyvráti ruka nájomného vraha.

Druhá časť mapuje ich profesijné životy, bližšie sa píše o kauzách, na ktorých Kuciak pracoval. Záplavu slov, vzťahov, prepojení a čísel dopĺňajú prehľadné infografiky. V poslednej časti je popísaná dohra; protesty, vyšetrovanie, vznik medzinárodného tímu, koncerty pre Jána a Martinu, ich symbolická svadba či vznik Investigatívneho centra Jána Kuciaka.

Analógiu môžeme nájsť azda v Puzovom Krstnom otcovi. Zdroj: Eva Jonisová

Umlčaní ako odporúčaná literatúra pre študentov

Niekto by mohol povedať, že ľudia aj prostredníctvom Umlčaných len tancujú na hroboch Jána a Martiny. Že je to akási jednostranná manipulatívna kniha, ukazujúca prstom na najvyšších ústavných činiteľov. Že chce vyvolať vzburu, revolúciu, že je podporovaná zdrojmi zo zahraničia. Akýkoľvek názor si utvoríte, je nesporné, že by táto kniha mohla/mala slúžiť ako odporúčaná literatúra na školách. Veď čo z dejín samostatnej republiky sme sa naučili na hodinách dejepisu? Kde sa píše o mečiarizme, o politickej (doteraz nevyšetrenej) vražde Róberta Remiáša či o pôsobení mafie?

Analógiu (v hyperbolickej rovine) môžeme nájsť azda v Krstnom otcovi Maria Puza. Paradoxne je o talianskej mafii – tak ako Kuciakov posledný článok, ktorý nestihol dokončiť.