Zdieľanie áut je perfektnou alternatívnej dopravy pre ľudí, ktorí si nechcú alebo nemôžu kúpiť auto. Tento carsharing už čoskoro spustia v Košiciach.

Prvý na východnom Slovensku

V hlavnom meste východného Slovenska sa zriadi prvý elektronický carsharing. Pre občanov bude dostupný od prvej polovice februára.

Zdieľané autá sa budú používať na základe minútovej tarifikácie na jednosmerné cesty.

„Auto zostane pre klienta zarezervované 20 minút. Dovtedy má čas, aby k nemu prišiel. Otvorí ho pomocou mobilnej aplikácie, zadá svoj osobný pin kód a vie ho začať používať,“ povedal konateľ spoločnosti SHARE´Ngo, ktorá bude systém prevádzkovať, Peter Liba.

„To znamená, že kde ho predchádzajúci užívateľ nechal, tam ho viete vyzdvihnúť a používať ďalej. Základom celej aplikácie je mapa, na ktorej vidíte všetky autá, ktoré sú voľné,“ povedal Liba.

Prvý elektronický carsharing na Slovensku spustia v Košiciach

Zdroj: ZD

Auto ideálne do mesta

Zaujímavý je aj samotný výber áut. SHARE’Ngo ponúkne dvojmiestne automobily od čínskeho výrobcu ZhiDou. Tento typ auta je ideálny do mesta, zaparkujete s ním  všade. Podľa jeho slov kapacita na zdieľané autá v Košiciach sa pohybuje okolo 150 až 200 áut.

Vzhľadom na nižší počet je ohraničená aj úvodná zóna ich používania.

„Nie je v tom zahrnuté celé mesto v rámci sídlisk. Ide o takzvané širšie centrum. Ohraničené je zo západu Triedou SNP, zo severu je to Watsonova ulica, z východu železničná trať a z juhu Jantárová ulica,“ uviedol s tým, že postupne sa bude táto zóna rozširovať, rovnako ako počet áut.

Hlavná devíza zdieľania áut je cena. Približná cena za minútu prenájmu by mala byť 13 centov.

Prvý elektronický carsharing na Slovensku spustia v Košiciach

Zdroj: ZD

Ekologický spôsob dopravy

Podobný projekt vznikol pred dvomi rokmi v Bratislave. Problémom elektronického carsharingu up! city je nedostatok áut, vysoká záloha za auto a nutnosť vrátiť vozidlo k Starej tržnici v meste.

Carsharing by mal fungovať tak, že auto môžete nechať kdekoľvek v meste. Práve takýto spôsob chce zastávať čoskoro otvorená platforma v Košiciach. Pri SHARE’Ngo navyše nebudete musieť platiť žiadnu zálohu. Stačí sa zaregistrovať a môžete jazdiť.

Medzi výhody takéhoto zdieľania patrí odbremenenie mesta od množstva áut, ekologický transport a tiež cenová dostupnosť. Zdieľanie áut navyše často využívajú aj turisti. Veríme, že sa podobné projekty rozšíria aj do ďalších miest Slovenska.

Zdroje: techbox.dennikn.sk, kosice.korzar.sme.sk