Róbert Krupár, ktorý momentálne pracuje v TV Rimava, sa v médiách aktívne pohybuje už niekoľko rokov. Čo o tejto oblasti prezradil?

V médiách pôsobíš ako redaktor a moderátor. Ako vnímaš túto sféru a prečo si sa v nej rozhodol pracovať?

Médiá sú búrlivými vodami, ktoré som ešte stále úplne neprebádal. Človek niekedy fakt nevie, čo mu pracovný deň prinesie. Nikdy som netúžil po povolaní, v ktorom robím tie isté veci dookola, raz som pracoval v administratíve a vydržal som tam mesiac. Stereotyp síce niekedy dokáže byť fajn, no nechcel som ho pociťovať na pravidelnej báze.

Preto som sa ešte počas štúdia na VŠ rozhodol, že by som si rád vyskúšal prácu pred kamerou, povahu na to mám, som totiž extrovert. Mám vyštudované dejiny filozofie na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika, čo je síce krásny odbor, no v praxi nepoužiteľný. Preto som sa „za pochodu“ rozhodol, že ak chcem uspieť v odvetví, ktoré ma baví, musím popri škole robiť čo najviac najrôznejších projektov. Žurnalistike som sa venoval od svojich šestnástich rokov, nejaké základy som už mal.

Robert Krupár má dlhoročné skúsenosti v médiách.

Zdroj: archív Róberta Krupára

Na základe čoho hodnotíš kvalitu médií?

Obsah, obsah a ešte raz obsah. Či sa už bavíme o televíznej reportáži, relácii v rádiu či novinovom článku, obsah je alfou a omegou. Objektívnosť a pravdivosť sú základom, no dnes žijeme v internetovej ére, kde sa objavuje veľmi veľa dezinformácií a „žurnalistom“ sa stáva prakticky každý, kto si sadne pred monitor a začne písať. Je teda veľmi dôležité selektovať relevantné zdroje. V súvislosti s obsahom je taktiež dôležitá forma jeho prezentácie, toto súvisí hlavne s reportážami v televízii.

Ak dlhší čas pracujete v regionálnej TV, stane sa, že niekedy musíte spracovať podobné témy aj viackrát za sebou, hoci ich v éteri potrebujete od seba odlíšiť. Aj to je jedna z výziev tohto povolania. Ľudia skrátka nechcú na obrazovkách sledovať jednotvárne veci, treba myslieť aj na divákov.

Róbert Krupár má dlhoročné skúsenosti v médiách.

Zdroj: archív Róberta Krupára

Momentálne pracuješ ako redaktor v TV Rimava a rozbiehaš vlastné projekty. Popíš nám o čo ide.

Práve oslavujem svoje dvojročné pôsobenie v tejto televízii a na úvod sa musím poďakovať vedeniu Rimavy, ktoré mi dalo šancu bez predošlej praxe. Síce som natáčal rôzne rozhovory na wrestlingových podujatiach v zahraničí, no v TV som predtým nepracoval a v dnešnej dobe príležitosť ľahko nedostanete, hlavne ak nemáte vyštudovanú vhodnú školu. Každý od vás očakáva okamžitú prax.

Ešte na VŠ som okrem písania nahrával ukážky audiokníh pre najväčšiu internetovú audioknižnicu na Slovensku a pohrával sa s myšlienkou pôsobenia v rádiu, no televízny priestor ma lákal viac. TV Rimava je médium, ktoré je plné mladých a šikovných ľudí. Chceme robiť svieže vysielanie, odlišujúce sa od klasických regionálnych staníc. Či už obsahovo alebo obrazovo. Televízia funguje od januára 2016 a už na konci roku 2017 sme sa tešili z najväčšieho počtu ocenení na Prehliadke tvorby lokálnych a regionálnych televízií, kde sme porazili kolegov zo zavedených regionálnych staníc.

Okrem toho som mimoriadne aktívny v oblasti wrestlingu. U nás je to stále pomerne exotická záležitosť, no wrestling sledujem od útleho detstva a postupne som sa od šéfovania na spravodajskom portáli prepracoval do pozície viceprezidenta spoločnosti Art of Wrestling so sídlom v Prahe. Už o dva týždne na nás čaká ďalšia show, v januári sme korunovali historicky prvého AoW šampióna a wrestlingu ako takému vďačím za veľa. Najskôr som sa vďaka sledovaniu programov naučil perfektne po anglicky už v detstve, následne som sa ako prvý na Slovensku začal venovať wrestlingovej žurnalistike, no a ako prví sme na území Česka/Slovenska založili wrestlingovú organizáciu. Projektu sa venujem spoločne s kolegom Michalom Petrgálom, známym komentátorom Eurosportu a Nova Sportu. Wrestling mi takisto dal kopu nových priateľstiev a kontaktov, rovnako ako možnosť cestovania po svete.

Róbert Krupár má dlhoročné skúsenosti v médiách.

Zdroj: archív Róberta Krupára

V čom je práca redaktora či novinára lákavá a v čom naopak vidíš jej nevýhody?

Plusom je určite neustále sebazdokonaľovanie sa. V Rimave som začínal ako nováčik a hoci sa nachádzam vo fáze, keď si ľudia chodia po profesijné rady ku mne, ešte stále sa mám čo učiť a rád si nechávam poradiť od skúsenejších kolegov. Je to taký mediálny kolobeh.

Výhodou tejto práce je aj to, čo som načrtol vyššie, nedostatok stereotypu. Nevýhodou je určite časová náročnosť tohto povolania, človek sa veľakrát nachádza v začarovanom kruhu a neostáva mu čas na súkromné veci, ale to je skôr vec istých období, niekedy je toho viac, niekedy menej. Spomenúť musím aj stres, ktorý je bohužiaľ sprievodcom asi každej osoby, pohybujúcej sa v médiách. Každá práca má svoje výhody a nevýhody, naozaj dôležité je to, aby človeka jeho zamestnanie bavilo.

Róbert Krupár má v médiách dlhoročné skúsenosti

Zdroj: archív Róberta Krupára

Zdroj titulnej foto: archív Róberta Krupára