Videli ste už blondiaka alebo bruneta s ryšavou bradou? V tomto článku zistíš, prečo to tak je.

Aby sme pochopili, prečo sa farby ochlpenia líšia, musíme si uvedomiť, ako fungujú gény u ryšavých ľudí. Touto otázkou sa zaoberá aj Erfocentrum, holandské národné informačné centrum pre genetiku a dedičné znaky. Tvrdí, že z genetického hľadiska je farba vlasov celkom zložitá.

„Je to preto, že gény, ktoré určujú farbu vlasov, sú takzvané neúplné dominantné dedičné črty. To znamená, že neexistuje jediný gén, ktorý by bol dominantný nad zvyškom. Všetky gény sa však navzájom ovplyvňujú,“ hovorí Petra Haak-Bloem, špecialistka v centre.

ryšavá brada

Zdroj: unsplash.com/Jakob Owens

Tie isté gény sa u viacerých ľudí môžu prejaviť rôzne. Práve tento fakt spôsobuje rôzne variácie farby vlasov, brady, podpazušia alebo iného ochlpenia. „Všeobecne povedané, ľudia zdedia farbu vlasov nielen od svojich rodičov, ale aj od ich starých rodičov, prarodičov a starších predkovJe teda celkom možné, že jeden zo vzdialených predkov mal farbu vlasov, ktorá sa zrazu objavuje po niekoľkých rokoch aj napriek určitej kombinácii génov,“ pokračuje Haak-Bloem.

Odtieň farby vlasov je určený množstvom melanínu alebo pigmentu vo vlasoch. Naša DNA nielenže kóduje druh pigmentu, ale aj jeho množstvo. „Vlasové tkanivá tmavovlasých ľudí obsahujú len eumelanín, blondiaci ho majú menej a vlasy ryšavcov obsahujú väčšinou feomelanín,“ tvrdí Haak-Bloem.

ryšavá brada

Zdroj: unsplash.com/Toa Heftiba

Prečo je teda farba brady iná?

Viac ako pred desiatimi rokmi výskumníci zistili, že gén MC1R na chromozóme 16 je zodpovedný za ryšavú farbu vlasov. Úlohou MC1R je vytvoriť bielkovinu nazývanú melanokortín 1. Ten hrá dôležitú úlohu pri premene feomelanínu na eumelanín.

Keď niekto zdedí od každého z rodiča jednu zmutovanú verziu génu MC1R, feomelanín sa nahromadí v pigmentových bunkách a človek skončí s ryšavými vlasmi a svetlou pleťou. O tomto fakte sme už písali v minulom článku.  Ak však človek získa gén MC1R iba od jedného z rodičov, prejaví sa to tým, že sa ryšavá farba ochlpenia objaví hocikde na tele.

Zdroj: motherboard.vice.com