V piatok bude zrejme viacero školských lavíc zívať prázdnotou. Študenti sa totiž chystajú do ulíc.

„Máme toho dosť!“ píše sa v úvode facebookovej udalosti. V piatok sa od desiatej hodiny budú na bratislavskom Námestí SNP zhromažďovať mladí ľudia, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť jedinej obývanej planéty. Iniciatíva však prekračuje hranice hlavného mesta, pridávajú sa aj KošiceŽilina a Liptovský Mikuláš.

Zdroj: facebook.com/Miznúca domovina

Svetový štrajk za budúcnosť klímy

Nejde len o výmysel našich premotivovaných študentíkov, ako by si niekto mohol myslieť. Švédsko, Nemecko, Švajčiarsko, Belgicko, Austrália, USA, Rakúsko… 15. marec 2019 spojí mladých z viac ako 100 krajín sveta

Sme v klimatickej kríze. Súčasní rozhodujúci činitelia nekonajú dostatočne rýchlo. Riskujú budúcnosť nás, mladých ľudí. Snehový chaos, povodne, vlny horúčav a lesné požiare sú už dnes značné dôsledky. Na Slovensku životné prostredie tiež neprispieva k záchrane sveta; nelegálne skládky, smiešne štatistiky v recyklácii odpadu či znečistená voda sú riešiteľné problémy, ktoré ohrozujú obyvateľov našej krajiny,“ rozhorčene reagujú na nečinnosť, respektíve nedostatočnú aktivitu príslušných orgánov.

fridays for future

17-ročná Sandra Bulla, jedna z organizátoriek bratislavského štrajku. Zdroj: archív Sandry Bulla

#FridaysForFuture

Slovensko sa štrajkom pripája k celosvetovej výzve organizovanej hnutím Fridays for Future, teda Piatky za budúcnosť. Títo ľudia sú nasledovníci švédskej študentky a environmentálnej aktivistky Grety Thunberg, ktorá išla vo svojich 15 rokoch v auguste 2018 namiesto školy štrajkovať pred švédsky parlament. Chcela tým zvýšiť povedomie o globálnom otepľovaní – a zrejme sa jej to aj podarilo, upútala pozornosť celého sveta a vystúpila dokonca aj na TEDx v Štokholme. Tu si môžete pozrieť jej prejav aj so slovenskými titulkami.

„V mojom živote sa doteraz vlastne takmer nič nedialo,” spomína Greta. „Vždy som bola to tiche dievča, ktoré sedelo niekde vzadu a nikdy nič nepovedalo. Myslela som si, že nemôžem nič ovplyvniť, že som priveľmi zanedbateľná.” Niečo však Greta zmeniť dokázala. Koncom leta sedávala každý piatok sama, takmer nepovšimnutá, pri budove švédskeho parlamentu v Štokholme. Tento piatok, budú státisíce detí, študentov a mladých ľudí po celom svete namiesto účasti na vyučovaní spolu s Gretou protestovať za budúcnosť planéty a života nás všetkých.

16-ročnú školáčku dokonca nominovali na Nobelovu cenu za mier„Rozsiahle hnutie, ktoré Greta uviedla do pohybu, významným spôsobom prispieva k mieru,“ vyjadril sa Freddy André Øvstegård, jeden z troch nórskych poslancov, ktorí ju nominovali. Na túto cenu, ktorá sa bude udeľovať v decembri 2019, je zatiaľ nominovaných 301 kandidátov: 223 jednotlivcov a 78 organizácií.

Organizátori požadujú radikálne opatrenia štátov na ochranu životného prostredia v súlade s cieľom znížiť globálnu teplotu aspoň o 1,5 °C, t. j. na úroveň, ktorá bola v 19. storočí pred priemyselnou revolúciou.

>> Pre udržateľnú budúcnosť
>> Pre globálnu klimatickú spravodlivosť
>> Pre zdravé životné prostredie
>> Pre potravinovú bezpečnosť
>> Pre sociálnu spravodlivosť
>> Pre nás a všetky budúce generácie

Zdroj titulnej foto: archív Sandry Bulla, instagram.com/fridaysforfuture