Úzkosť v súčasnosti zažíva čoraz viac ľudí. Ide často o hrôzostrašné a nepredvídateľné záchvaty paniky, ktoré nás môžu zastihnúť hocikedy a v každom životnom momente. Ako ju poraziť?
Vedci tvrdia, že dlhodobé napätie môže prerásť až do úzkostnej poruchy. Úzkosť má podobné príznaky ako depresia, napríklad depresívna nálada alebo znížená aktivita. Vo vážnych prípadoch si spolu s depresiou môže vyžadovať aj hospitalizáciu.
Celebrity, ktoré prepadla úzkosť
Podľa Menshelth.com k zoznamu celebrít, ktoré trpia nepríjemnou úzkosťou, patrí herec Ryan Reynolds, moderátor Carson Daly, popová hviezda Zyan Malik či basketbalový hráč Royce White. Rovnako aj spevák skupiny One Direction Harry Styles. K svojim pocitom sa bližšie vyjadril v autobiografii s názvom Who we are, kde píše: „Prvé vážne problémy so sebadôverou som na sebe spozoroval vtedy, keď som prvýkrát vystúpil na pódium. V bežných životných situáciách som celkom pokojný človek, ale zrazu som nevedel, ako sa s úzkosťou v tom momente vyrovnať. Ako súčasť skupiny One Direction som neskôr pochopil, že viacerí sa s úzkosťou stretávajú, čo mi pomohlo moje obavy lepšie pochopiť. A zároveň naučiť sa, ako s ňou bojovať.“
Otrasné stavy úzkosti dobre pozná aj bývalý profesionálny hráč baseballu Rick Ankiel. V roku 2000 mu znemožnila napredovať v kariére práve silná úzkosť. Nanešťastie sa prejavila v momente, keď stál na ihrisku, čo mu nedovolilo v hre ďalej pokračovať, uvádza USA Today. O úzkosti tvrdí: „Nikdy to nezmizne. Človek s tým musí neustále bojovať. I keď v srdci cítiš, čo chceš urobiť, tvoje telo a mozog ti to nechcú dovoliť.“
Niektorí ľudia trpia úzkosťou celý život a neustále hľadajú spôsoby, ako ju aspoň zmierniť. Olympijský plavec Michael Phelp tvrdí, že s úzkosťou a depresiou sa stretával počas celej svojej kariéry. Zároveň dodáva, že je skutočne ťažké nájsť účinnú pomoc. Minulý rok ale začal používať aplikáciu Talkspace, ktorej účelom je liečiť depresiu.
Ako rozpoznať úzkosť?
Ak chcete zistiť či ide len o obyčajnú nechuť do práce, alebo o stavy úzkosti, pozrite sa na tieto symptómy. K jej preukázateľným znakom podľa Majoclinic patria neustále pocity napätia, podráždenosti, nepokoja, ako aj neutíchajúce pocity paniky, ktorá je sprevádzaná chvením, potením či zrýchleným dýchaním. Prejavy úzkosti sú charakteristické aj pocitmi pretrvávajúcej únavy či slabosti a dokonca sa môžu vyskytnúť problémy so spánkom alebo so sústredenosťou. V tomto prípade už takýto stav môže vážne narušiť každodenné zvládanie bežných pracovných povinností.
Poraziť úzkosť je ale skutočne možné. Návod, ako si nad ňou vybojovať konečné víťazstvo, nájdete v tomto videu.