Pomaly no isto sa blížia Vianoce, koláče sa vypekajú, domácnosti vyzdobujú. No najustálenejším a najviac typickým symbolom Vianoc je vianočný stromček, ktorý nemôže chýbať v ani jeden domácnosti. Tradíciou však už celé veky je, že sa takýto strom šiel vyrúbať do lesa, čo môže byť dnes problém, nakoľko sa výrub lesov stal pre našu planétu a spoločnosť kritickým. Rozmýšľajme proaktívne a ekologicky, šetrime si prírodu.

#1 Stromček si môžete adoptovať

Mesto Košice nám môže ísť príkladom. Už niekoľko rokov dáva svojim obyvateľom príležitosť prenajať si vianočný stromček. Čo to znamená v praxi? To, že sa snaží vyhovieť ľuďom, ktorí chcú sviatky poňať ekologicky a nie jedličku zahodiť po decembri vyschnutú do smetného koša, ale naopak. Strom bude môcť žiť a rásť naďalej, zasadí sa znova. Navyše za prenájom nedajú viac ako 30 eur.

#2 Stromček v kvetináči

Vianočný stromček v kvetináči je tiež jednou z možností ako neplytvať rastlinami. Stromček si tak môžete užívať svieži nie len celé sviatky, no ale aj po nich. Ak ho uskladníte na chladné miesto a po mrazoch vytiahnete, môžete si ho zasadiť do záhradky a bude vám robiť radosť a spoločnosť omnoho dlhší čas ako dva-tri týždne.

„Pri kúpe vianočného stromčeka v kvetináči je dôležité všímať si farbu a kvalitu ihličia. Stromček by mal mať sviežu zelenú farbu, nemal by mať vypadané ihličie, či zažltnutú farbu. Nemal by opadávať. Skúste s ním pri kúpe zatriasť či neopadáva.

Je veľmi dôležité umiestniť ho najprv na verandu, prípadne niekde, kde je chladnejšie a až po pár dňoch ho dajte dovnútra, aby nedostal stromček šok. Umiestnite ho ďalej od radiátora či krbu. Stromček pravidelne polievajte. Po sviatkoch ho tak isto postupne dajte na verandu, chodbu a až potom ho zasaďte,“ radí Ing. Peter Kováč zo záhradného centra.

stromcek v kvetinaci

zdroj: klocher.sk

#3 Umelý stromček

Miera ekologickosti môže byť pri umelom stromčeku sporná, nakoľko je vyrobený z plastu. Netreba však zabúdať na to, že plast je látka, ktorú vieme najlepšie zrecyklovať, narozdiel od iných. Ekologický prístup podčiarknete aj tým, že umelý stromček môžete vyťahovať zo skrine aj niekoľko rokov po sebe a ušetríte tak niekoľko živých.

 

Život vianočných stromčekov v číslach a faktoch

A čo výzdoba na stromček?

Tú si môžete vyrobiť aj svojpomocne a celkom jednoducho. Stačí vám pokrájať na kolieska zopár pomarančov, nechať vysušiť, zobrať škoricu a klinčeky a prírodná, ľahko rozložiteľná výzdoba je na svete. Alebo sa vyberte na prechádzku do lesa, nazbierajte šišky, nafarbite ich a doplňte svoj vianočný stromček o pestrofarebnosť. Určite mu to prospeje.

Nevyrubujme stromy zbytočne: Stromček si môžete aj adoptovať

Zdroj: stylovebyvanie.sk

Prečítajte si tiež:

10 tipov na ekologické Vianoce