Ženevský autosalón už tradične otvára svoje brány začiatkom roka. Každoročne sa počas neho dozvieme aj víťaza ankety Car of the Year. Porota sa podriadila trendu a titul udelila plne elektrickému Jaguaru I-Pace.

„Wow, bolo to tesné! Ďakujeme veľmi pekne. Nerozumiem tomu, prečo ľudia robia rozruch nad víťazstvom elektromobilu: je to budúcnosť. Nový model Jaguar je postavený na úplne novej platforme a je to najzaujímavejší model, na akom som kedy pracoval,“ povedal Ian Callum, zástupca britskej automobilky.

Do finále ankety bolo nominovaných sedem vozidiel. Medzi inými to bola napríklad aj nová generácia Kie Ceed. Tento model sa už roky vyrába výlučne na Slovensku, odkiaľ ide do celého sveta. Z linky závodu pri Žiline schádza napríklad aj ďalší obľúbený model Kia Sportage. Práve žilinský zástupca skončil so ziskom 247 bodov tesne tretí.

View this post on Instagram

Nová Kia Ceed GT

A post shared by Kia Motors Slovakia (@kiamotorsslovakia) on

Ziskom 250 bodov však porota ohodnotila hneď dvoch finalistov, okrem elektrického Jaguaru aj športový model Alpina A110. Definitívneho víťaza tak musel určiť až rozstrel, v ktorom už bodovalo britské SUV. Peugeot 508, ktorý sa, naopak, hrdí titulom Auto roka SR 2019, skončil v európskej ankete až na predposlednom mieste.

Kompaktné SUV je premiérový elektromobil v podaní Jaguaru. Poháňa ho silný 400-koňový motor, ktorý zaručí to, že na 100 km/h zrýchlite za 4,8 sekundy. Skvelým jazdným vlastnostiam prispieva aj nízke ťažisko, ktoré konštruktéri dosiahli uložením batérie do podlahy. Tá má kapacitu 90 kWh a Jaguar vďaka nej sľubuje dojazd 480 kilometrov.

Kompletné výsledky Car of the Year 2019

1.  Jaguar I-Pace, 250 bodov

2. Alpine A110, 250 bodov

3. Kia Ceed, 247 bodov

4. Ford Focus, 235 bodov

5. Citroën C5 Aircross, 210 bodov

6. Peugeot 508, 192 bodov

7. Mercedes-Benz triedy A, 116 bodov

Zdroj: caroftheyear.org