Nie je všetko tak, ako sa zdá. Históriou môže byť každá predošlá sekunda alebo udalosti spred 50-tich rokov. Časopriestor rozdeľujeme na staré a moderné časy, málokrát sa prelínajúce. Je to spôsob, akým funguje náš mozog. Ale čo ak fakty, ktoré považujeme za súčasť moderného sveta, sú oveľa staršie a naopak?

Pozrite sa na rad skutočností o historických udalostiach, ktoré prekvapivo prebehli viac-menej v rovnakom čase, po ktorých si dvakrát rozmyslíte, ako nazeráte na minulosť.

 • Extáza bola vytvorená v tom istom roku, kedy sa potopil parník Titanic (1912)

Zdroj: boredpanda.com

„Nepotopiteľný“ Titanic sa potopil v roku 1912, klesol na dno severného Atlantického oceánu. V tom istom roku sa farmaceutický gigant Merck zaujímal o vývoj látok, ktoré zastavovali abnormálne krvácanie, a jeden z jeho chemikov syntetizoval extázu s cieľom vyhnúť sa patentu konkurenta Bayera. O liek v tom čase nebol žiadny záujem. Až v roku 1975 sa začali brať vážne psychoaktívne účinky drogy a následne sa rozvíjalo ich rekreačné využitie.

 • Charlie Chaplin a Adolf Hitler boli narodení v rovnakom roku, 1889

Zdroj: boredpanda.com

Veľký diktátor je americká politická satira z roku 1940. Ide o dramatický film, napísaný, režírovaný, produkovaný britským komikom Charlie Chaplinom, ktorý si v ňom aj zahral. Chaplinov film vyústil do ​​kontroverzného odsúdenia Adolfa Hitlera, Benita Mussoliniho, fašizmu, antisemitizmu a nacistov. Zaujímavosťou je, že tieto zdanlivo časovo rozdielne postavy dejín boli rovesníci. 

 • Anglická kráľovná Alžbeta II. a hviezda Marilyn Monroe sa tiež narodili v tom istom roku, 1926

Zdroj: boredpanda.com

Osobne sa stretli v októbri 1956, vtedy obe 30-ročné, na premiére filmu Bitka pri ústí La Plata v Londýne.

 • Oxfordská univerzita existovala stovky rokov predtým, ako bola založená Aztécka ríša

Zdroj: boredpanda.com

Meno Aztékov pochádza z názvu legendárneho mesta Aztlán, ktoré Aztékovia pokladali za svoju pravlasť. Sami sa však nazývali Mexikovia. Do údolia Mexika, kde našli útočisko, prišli v 13. storočí a založili na močaristom ostrove uprostred jazera v roku 1325 Tenochtitlán (dnes Mexiko). V roku 1428 mestá Tenochtitlán, Taxcoco a Tlacopán vytvorili „Trojčlenný spolok“, z ktorého sa postupne stala „Aztécka ríša“. Aztécka kultúra mala bohaté a zložité mytologické a náboženské tradície, ako aj pozoruhodnú architektúru. 

Medzitým v Anglicku už dávno fungovala Oxfordská univerzita. Neexistuje dátum jej založenia, ale existujú dôkazy o vyučovaní už v roku 1096, čo z nej robí druhú najstaršiu univerzitu na svete v nepretržitej prevádzke.

 • George Washington zomrel v roku 1799, pričom prvá fosília dinosaura bola objavená v roku 1824. Washington sa teda nikdy nedozvedel, že existovali dinosaury

Zdroj: boredpanda.com

George Washington zomrel v pokoji doma 14. decembra 1799, vo veku 67 rokov. Bol to vojak, farmár a štátnik, ako aj prvý prezident Spojených štátov amerických. On, rovnako ako ktokoľvek iný v tej dobe, nevedel, že dinosaury existovali, pretože neboli objavené až do roku 1824, kedy britský prírodovedec William Buckland prvýkrát opísal Megalosaurusa, prvého dinosaura, ktorý bol vedecky pomenovaný.

 • Nintendo bolo založené v tom istom roku, kedy po slobode behal Jack Rozparovač

Japonská herná spoločnosť Nintendo, známa najmä videohrami Super Mario, Donkey Kong, Zelda a postavami Pokémonov, je v skutočnosti oveľa staršia ako éra videohier. Spoločnosť bola založená už v roku 1889, v čase, keď neslávny Jack Rozparovač vyčíňal v uliciach Londýna. Jeho skutočná identita nebola nikdy objavená.

 • Fax bol vynájdený v rovnakom roku, ako prešiel prvý voz cez Oregon trail

Zdroj: boredpanda.com

Prvý faxový prístroj bol patentovaný v roku 1843 škótskym vynálezcom Alexandrom Bainom, v tom istom roku, keď asi 1000 ľudí odišlo z Missouri do Oregonu a vytvorili dlhého hada nazývaného „origonská cesta“. Bol to začiatok Veľkej migrácie. 

 • Princezná Diana a matka Tereza zomreli s párdňovým rozostupom v roku 1997

Zdroj: boredpanda.com

Princezná Diana sa zabila pri autonehode v Paríži 31. augusta, zatiaľ čo Matka Tereza zomrela 5. septembra po zápase s chabým zdravím.

 • Prví väzni prišli do Auschwitzu pár dní po tom, ako bol otvorený McDonald

Zdroj: boredpanda.com

Zatiaľ čo McDonald’s sa tradične spája s dobrými časmi a bohatstvom Ameriky v 50-tych rokoch minulého storočia, prvá reštaurácia bola otvorená omnoho skôr, 15. mája 1940. Len o 5 dní neskôr prišli prví väzni do koncentračného tábora Osvienčim v dnešnom Poľsku.

 • Orville Wright ešte žil, keď boli zhodené bomby na Hiroshimu a Nagasaki

Zdroj: boredpanda.com

Bratom Wrightovcom sa pripisuje vymyslenie a skonštuovanie prvých strojov na lietanie. Jeden z nich, Orville, v roku 1945 ešte žil. Aký to musel byť pocit, keď videl, že jeho veľký úspech je zodpovedný za najničivejšiu historickú udalosť? Atómové bomby zhodené na dve japonské mestá zabili najmenej 129 000 ľudí

 • Charlie Chaplin zomrel v roku 1977, kedy bola založená spoločnosť Apple

Zdroj: boredpanda.com

Ďalšie prekvapivé spojenie medzi dvoma úplne odlišnými érami. Chaplin zomrel vo Švajčiarsku vo veku 88 rokov po utrpení mŕtvice v spánku. Spoločnosť Apple Computers bola založená v tom istom roku, potvrdzujúca, ako rýchlo pokročila technológia v povojnových rokoch.

 • Anna Franková a Martin Luther King sa narodili v roku 1929

Zdroj: boredpanda.com

Anna Franková sa stala slávnou posmrtne – po publikovaní jej denníka, v ktorom dokumentuje svoj život v skrýši, v rokoch 1942 až 1944 počas nemeckej okupácie Holandska. Je to jedna z najznámejších kníh na svete a bola základom niekoľkých hier a filmov. Martin Luther King Junior bol americkým ministrom a aktivistom, ktorý sa stal najviditeľnejším vodcom hnutí za občianske práva od roku 1954 až do svojej smrti v roku 1968.

 • najstarší strom na Zemi mal 1000 rokov, keď zomrel posledný mamut

Zdroj: boredpanda.com

Najstarším stromom na svete je veľká panenská Bristlecone borovica nachádzajúca sa v Kalifornii. Je stará 5067 rokov, takže rástla v časoch, kedy po zemi behali mamuty. 

 • Star Wars vyšlo v roku, kedy bola vo Francúzsku vykonaná posledná poprava gilotínou

Zdroj: boredpanda.com

Hviezdne vojny mali premiéru v USA 25. mája 1977. Súčasne prebehla vo Francúzsku posledná poprava gilotínou. Sťala hlavu muža, ktorý bol zodpovedný za mučenie a vraždy mladých žien. 

Zdroj: boredpanda.com, artfido.com