Nový rok sa začal chladným a veterným počasím, väčšina z nás von vychádza iba vtedy, keď naozaj musí. Je však mnoho takých, ktorí sú odkázaní na život na ulici. Vďaka našej pomoci im môže byť teplejšie.

Podobné iniciatívy vznikajú už niekoľko rokov. Rok 2019 preto, našťastie, nie je výnimkou. V Nitre môžete od 4. januára nájsť vešiak, na ktorý odložíte svoj nepotrebný kabát či zimnú bundu.

Zdroj: Ľubica Račeková

Podaj mi ruku, občianske združenie na pomoc ľudom v hmotnej núdzi, prichystalo takýto vešiak v mestskej tržnici. „Vonku sa veľmi ochladilo, preto sme počas našej neprítomnosti zriadili vonku pred naším infocentrom na mestskej tržnici vešiak zimnej pomoci. Aj ľudia bez domova potrebujú prežiť. Ak by ste sa chceli pridať, môžete na vešiak zavesiť teplé vetrovky, deky, zimné čiapky, rukavice a šály,“ uviedli na svojej Facebookovej stránke.

Vešiak pri nitrianskej tržnici sa zapĺňa. Zdroj: Ľubica Račeková

Pomáhať môžeme napríklad aj v Prešove, tam sa nachádza „Vešiak pomoci“ už od decembra. Podobnú snahu podporuje aj Erik Šulc z kapely Medial Banana. V tomto prípade však nejde o darovanie zimnej bundy, ale spacáku. Občianske združenie PRIMA pred pár dňami vyhlásilo novoročnú zbierku spacákov pre ľudí bez domova. Každý darovaný spacák je pre človeka bez domova obrovskou pomocou. Veď len minulú zimu v dôsledku silných mrazov zomrelo na uliciach hlavného mesta sedem ľudí.

Ak viete o podobných vešiakoch, budeme radi, keď nám o tom napíšete do komentára. Možno bude mať vďaka vám niekto príjemnejšie chladné dni. Veď tých nenosených zimných búnd a kabátov sa určite v každom meste nájde dostatok. Ak aj náhodou nie, podporiť môžete napríklad zbierku OZ Vagus. Vďaka vašej finančnej podpore bude mať výjazd krízového tímu možnosť zachrániť ľudský život pred zimou. Váš dar môže byť jednorázový i pravidelný. Rozhodnutie je na vás.