Je dôležité uvedomovať si plné následky toho, čo dokáže spôsobiť ihla a atrament. Prinášame vám niekoľko dôvodov od expertov, prečo sa nedať tetovať.
„Rozhodnutie dať si tetovanie je veľmi osobné a malo by byť vykonané len po starostlivom zvážení dôsledkov či už krátkodobého, alebo dlhodobého tetovania,“ hovorí špecialista a certifikovaný plastický chirurg Stephen Greenberg. „Keď starneme, mení sa aj náš životný štýl. To, čo moji pacienti ľutujú najviac, nie je oblečenie, ktoré nosievali, ale deň, kedy sa dali tetovať.“
1) Predpokladáme, že by ste nepodstúpili chirurgický zákrok bez toho, aby ste nepoznali lekára a jeho skúsenosti. Pred tetovaním sa so svojím tetovačom stretnite, pozrite si odporúčania a spätné väzby od jeho zákazníkov. Často sa ľudia stretávajú aj s tými nekvalifikovanými umelcami.
„Štát vyžaduje, aby umelci dodržiavali určité normy v oblasti zdravia a bezpečnosti. V zákone však nie je žiadna požiadavka, aby mali umelci talent,“ povedal pre Baraboo News Republic tetovač Mark Detter. O tom, ako funguje tatérsky biznis v Európskej únii, sme už písali v minulom článku.
Zle spravené tetovanie vás nebude mrzieť len z estetického pohľadu, ale aj z toho zdravotného. „Ľudia sú vystavení riziku infikovania vírusom HIV a hepatitídou C,“ vysvetlil zdravotnícky technik Matt Kachel pre Baraboo Heat. Nebojte sa pýtať veľa otázok. Poproste tetovača, aby vám ukázal, ako skladuje ihly, atrament a iné pomôcky.
2) Ak si hľadáte prácu, možno by bolo lepšie nechať si rozhodnutie o tetovaní na neskôr. Skúsenosti napovedajú, že viditeľné tetovania na tvári, krku, rukách a dolných končatinách pôsobia na nového zamestnávateľa negatívne. Až 70 % zamestnávateľov v Anglicku a Amerike nezamestná ľudí s viditeľným tetovaním.
Dôvodom je aj to, že v minulosti sa tetovali iba väzni. Človek má túto skúsenosť uloženú stále v podvedomí aj napriek tomu, že tetovania sú dnes veľmi populárne. Pri výbere miesta, kam by ste si dali atramentové dielo spraviť, sa preto majte na pozore.
3) Predsudky. Aj napriek tomu, že dnes sa nepotetovaný človek stáva raritou čím ďalej, tým viac, stále sa nájdu ľudia, ktorí si tetovania spájajú prevažne s negatívnymi skúsenosťami. Ak ste citlivejšej povahy, pripravte sa na to, že vás spoločnosť možno bude odsudzovať.
Štúdia Managing Service Quality zistila, že ak máte viditeľné tetovanie, pravdepodobne budete súdený (aj napriek nápisu „Only God can judge me“ na vašom predlaktí, o čom si viac povieme v deviatom bode). Účastníkov štúdie požiadali, aby sa pozreli na fotografie tetovaných ľudí a následne odhadli ich vlastnosti.
Testovaní ľudia väčšinou zdieľali názor, že tetovania sú neprofesionálne. Starší účastníci dokonca tvrdili, že ľudia na fotografiách sú menej inteligentní a čestní než tí nepotetovaní.
4) Podľa nedávnej štúdie má tetovanie vplyv na spôsob, akým naše telo vylučuje pot. Atrament v pokožke blokuje jeho vylučovanie, preto si miesto tetovania veľmi dobre premyslite. Ľudské telo sa potrebuje potiť preto, aby zabránilo svojmu prehriatiu.
„Tiež sme zistili, že pot, ktorý sa vylúčil cez tetovanú kožu, obsahoval viac sodíka,“ povedal spoluautor Maurie Luetkemeier pre time.com. Ukázalo sa aj to, že tetovaná koža uvoľňuje o 50 % menej potu než tá netetovaná.
5) Ak plánujete otehotnieť, mali by ste si dať pozor na to, či je váš tetovač skutočne profesionál a zvážiť riziká možných chorôb, ktoré sme vymenovali v bode číslo 1. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete dať si tetovanie, dajte si pozor pri výbere miesta. Akýkoľvek nárast a následná strata hmotnosti môže vašu pokožku natiahnuť, zvlášť tú na bruchu. Tetovanie tak po pôrode môže vyzerať úplne inak.
6) Pred ľahkovážnym tetovaním by ste mali presne zistiť druh a pôvod atramentu, ktorý tetovač plánuje používať. Zatiaľ čo samotný atrament môže byť sterilný, existujú umelci, ktorí ho pre dosiahnutie požadovaného odtieňa riedia vodou. Ak tá nie je sterilná, môže znečistiť celý atrament a rozšíriť infekciu.
7) Ak ste mali rakovinu kože alebo ak ju mali vaši rodinní príslušníci, ihle s atramentom sa radšej vyvarujte. Hoci neexistuje priama súvislosť medzi tetovaním a rakovinou kože, stále je tam možné riziko. „Proces tetovania zahŕňa integráciu kovových solí a organických farbív do dermálnej vrstvy pokožky,“ hovorí plastický chirurg Cormac Joyce pre time.com.
Dr Joyce verí, že zatiaľ čo tetovanie nespôsobuje rakovinu kože, môže ohroziť tých, ktorých imunita je o niečo slabšia. Pre istotu by ste mali každý zásah do vášho tela prediskutovať s lekárom.
8) Tetovanie nie je ako mejkap. Keďže ihly prenikajú na kožu, ste tak vystavení potenciálnym infekciám. Ak ste si práve prešli chrípkou alebo ste sa liečili na nejaký vírus, najlepšie bude, ak sa pred tetovaním najprv úplne vyliečite. „Tetovanie by sa malo považovať za lekársku procedúru, pretože predstavuje podobné riziká ako drobné chirurgické zákroky,“ hovorí doktor Greenberg.
„Pacienti majú riziko okamžitej alebo oneskorenej infekcie, zlé liečenie, zjazvenie, lokalizované alebo systémové reakcie na atrament a existujú aj prípady prenosu infekčných chorôb zo špinavých ihiel a nástrojov. Hoci niektoré z týchto rizík môžu byť liečené antibiotikami, mnohé z nich majú trvalé dôsledky.“
9) Dobre si premyslite, čo si chcete dať vytetovať. Zabudnite na gýčové obrázky prepichnutého srdca či červenej ruže so zelenými lístkami. Rôzne nápisy, ako vyššie spomenutý „Only God can judge me“ (v preklade„Len Boh ma môže súdiť“, sú pasé rovnako ako aj mená vašich životných lások. Vymyslite si niečo originálne, niečo, čo vás vystihuje.
Dávajte si pozor napríklad aj na nápisy v ázijských jazykoch. Radšej sa obráťte na jazykovedca. Nechcete mať namiesto slova „mama“ v japončine vytetované slovo „lopata“. Alebo to môže dopadnúť tak, ako sme písali v minulom článku, kde nájdete sériu tatérskych nepodarkov, ktoré by mohli byť námetom na hororový film.
10) Aj keď je pravda, že tetovanie môže mať vplyv na to, ako vás vidia ľudia naokolo, zdá sa, že predsudky pomaly ustupujú. V práci College Student Journal sa zistilo, že väčšina študentov vysokých škôl je tetovaniam otvorená. Uvedomujú si však aj to, že by kvôli tetovaniam na viditeľných miestach mohli čeliť i diskriminácii.
Ak tetovanie aj napriek všetkým rizikám chcete, uistite sa, že máte dostatok času na premyslenie vhodného tetovania a tetovača.
Zdroj: freshstartlaserclinic.com, thelist.com