Chlap nemusí byť ani stelesnením Jamesa Bonda, aby si ho všimlo pozorné ženské oko. A veruže si toho žienky stihnú na prvý pohľad pozrieť akurát tak dosť – no ak nesedí oblek, dobrý dojem je fuč. Prečítajte si, prečo sú obleky na mieru neoceniteľným kúskom vášho šatníka.

Všetci to poznáme. Celý ten „dospelácky“ kolotoč sa začína maturitou a pokračuje skúškami na vysokej škole, štátnicami, svadbou a trebárs aj pravidelnými obchodnými stretnutiami. 

Obleky. Čierne, hnedé, sivé, modré, béžové. Jednofarebné či vzorované, kárované a všelijaké iné od výmyslu sveta. Ich hľadanie a nekonečné skúšanie asi nikto príliš neobľubuje. Raz nesedí strih, inokedy treba trochu skrátiť, zúžiť. Kým sa človek dopracuje k uspokojivému výsledku, prejde veľa času. Najideálnejšou alternatívou sú obleky na mieru.

Rozprávali sme sa s majiteľkou firmy Vivace Mode, Soňou Selickou.

Fashion Motion GIF - Find & Share on GIPHY

Zlaté slovenské ručičky

Vivace Mode je na trhu od roku 2004. Sústreďujú sa najmä na pánsku módu, okrem oblekov a sák tu však nájdete aj voľnočasové nohavice, rifle, pranú módu, pulóvre, mikiny, košele, bundy či kabáty. Takisto aj mnoho doplnkov, ako sú opasky, viazanky, motýliky a veľa iného. Ako hovorí majiteľka, gro ich úspechu tkvie v tom, že sa zameriavajú na danú postavu, výber správneho strihu, na prvotriednu kvalitu šitia, materiálov, medzičíslových strihov a nadčasového vzhľadu.

Hovorí sa, že nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci.

Snahou Vivace Mode je presadiť našich výrobcov, čo je v záplave čínskych obchodov neľahká úloha. Spolupracujú s viacerými slovenskými výrobcami, napr. Výroba a predaj odevov Angelovič, Zekon – Michalovce, Jamel Námestovo a mnoho iných.

„Máme teraz veľa nových malých slovenských výrobcov,”  hovorí majiteľka, „napríklad aj výrobcov opaskov, ktorí majú ruky naozaj zničené, spálené. Ich prácu si skutočne veľmi vážim. Robia to srdcom. Takisto máme mladíka, ktorý šije nádherné košele s ľudovým motívom spolu so svojou mamou.“ 

vivace mode

Zdroj: Michal Polgár

Popri slovenských výrobcoch spolupracujú aj s českými (Vabacci), talianskymi či nemeckými (Monte Carlo a mnoho iných, napríklad Brühl či Mavi).

Obleky na mieru, ktoré vám sadnú ako uliate

Filozofiou Vivace Mode je poradiť zákazníkovi pri výbere, no zároveň tú poslednú bodku nechávajú na ňom. Nenútia, nepresviedčajú. On sám musí vedieť, či ho niečo ťahá, škriabe, či je spokojný a či sa cíti dobre – pretože áno, aj muži chcú byť pekní, upravení a príťažliví.

Zaujímajú vás ceny? Nuž, nie je žiadnym tajomstvom, že za kvalitu sa platí. „Nedá sa vyrobiť luxusný oblek z obyčajnej látky,” vysvetľuje pani Selická. Zároveň to demonštruje príkladom: Niektorí hľadajú kvalitný oblek za 80 €, ale to neexistuje. Akoby ste dali gazdinej iba múku a chceli, aby napiekla chutný koláč.”

vivace

Zdroj: c-bruehl.com

Obleky sa dajú nájsť už od 150 eur, no pri výbere je dôležitých viacero faktorov. Ak zákazník plánuje nosiť oblek dennodenne, v predajni mu poradia, aký materiál by si mal vybrať, aby napríklad nebol krčivý. Ak si človek, naopak, zháňa oblek na jednu udalosť, v tom prípade je zbytočné odporúčať drahší vlnený a podobne.

Cena kvalitnejšieho obleku sa pohybuje okolo 300 eur. Pridanou hodnotou je, že ak si želáte ušiť oblek na mieru, priamo do predajne chodí pravidelne konštruktér výroby, ktorý je zárukou toho, že oblek je hneď hotový. Netreba chodiť na žiadne ďalšie skúšky. Za takéto meranie sa navyše nič neplatí: platí sa len cena obleku, teda servis od merania po dodanie je zdarma. A nie, netreba čakať týždne; obleky na mieru ušijú do 7 pracovných dní

Dvojročná záruka? Nezmysel

Neoceniteľnou službou je aj to, že tím Vivace Mode sa o svojich zákazníkov stará aj po uplynutí 2-ročnej záruky

Zákazník si visačku z rukáva odstraňoval narýchlo nožíkom. Spravil si tam dve dierky. Priniesol nám to, zdarma sme mu vymenili celý rukáv.

Pani Selická si spomína na veselé príhody: „Raz k nám prišiel nešťastný pán, ktorý si oblek opral sám doma na 60-ke. Nevedela som, či sa mám smiať alebo plakať. No poslali sme to výrobcovi a oblek sa vrátil ako nový. Ďalší zákazník si zase visačku z rukáva odstraňoval narýchlo nožíkom asi polhodinu pred plesom. Spravil si tam dve dierky. Priniesol nám to, zdarma sme mu vymenili celý rukáv.”

Pri vymenovávaní historiek jej napadlo aj to, ako oblek, žiaľ, nesprávnym čistením “pokašľali” aj v čistiarni. I s tým si vedeli poradiť. Takže, ako hovorí majiteľka obchodu, netreba hneď vešať hlavu. Takmer všetko sa dá opraviť.

Zdroj: modemontecarlo.com

Konzum sa musí zastaviť

„Hovorí sa, že nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. Ten konzum sa musí niekde zastaviť, Zem to neunesie. A neunesú to ani generácie, ktoré prídu po nás,”  hovorí pani Selická. Je jej ľúto ľudí, ktorí pracujú len na smetný kôš – teda pracujú len preto, aby si na druhý deň mohli niečo kúpiť a niečo zase zahodiť

Neoplatí sa kupovať tričko, ktoré sa po dvoch praniach skríži. Čo s ním? Zas len vyhodiť. A navyše, je to tričko z utrpenia. Vyrobil ho niekto, kto za to takmer nič nedostal. Treba sa nad tým všetkým zamyslieť – kúpim si 40 lacných tričiek? Alebo si radšej každé leto dokúpim dve kvalitné?” Pýta sa.

Čas plynie, kávu sme už dávno dopili. Už sa nerozprávame o oblekoch, ale o spôsobe žitia. O tom, že by sme si namiesto zháňania 15. štýlovej kabelky mali radšej s bosými nohami sadnúť do trávy a vychutnať si deň.

monte carlo

V ponuke má obchod Vivace Mode aj špičkovú nemeckú značku Monte Carlo. Zdroj: modemontecarlo.com

„Pred nejakým časom sa u nás zastavil starší pán. Ani raz sa neusmial, nič sa mu nepáčilo, všetko skrátka ofrfľal. Povedala som mu, aby sa poobzeral okolo seba, aby si uvedomil, že sa zobudil do pekného dňa – a že vôbec mal to šťastie sa zobudiť. Že je okolo nás veľa pekného. Nech si vychutná kávu niekde na terase.

Po chvíľke ticha povedal, že nikoho nemá a nemá sa z čoho tešiť, ani len na tú kávu nemá s kým ísť. Na to som mu odvetila, že sa predsa kedykoľvek môže zastaviť a vybehneme na kávu. Viete čo? Po pár dňoch mi kolegyne volali, že ma zháňa akýsi pán, s ktorým som mala ísť na kávu. Usmieval sa, tešil sa z dňa. Aj košeľu si kúpil,” hovorí s úsmevom majiteľka, predavačka a podľa nás aj psychologička v jednej osobe.

Zveřejnil(a) Vivace Mode dne Úterý 24. ledna 2017

Kde nájdete Vivace Mode?

Z Vivace Mode odídete o kúsok radostnejší. Tam totiž nepredávajú len obleky, ale darujú aj radosť.

Nájdete ich v Trnave na Trojičnom námestí, na 2. poschodí v Obchodnom dome Jednota. Bližšie info nájdete na www.vivacemode.sk.

V ponuke majú široký výber športových mikín, rifieľ, búnd, kabátov, košieľ overených značiek Mavi, Marten, Bruhl, Monte Carlo, Anorac, Mmer, Limbeck, Kenny S. Ponuka od veľkostí XS po 6XL.