Turistika na víkend  je dobrá aktivita do ktorej sa môže zapojiť celá rodina. Jesenné počasie býva v septembri stabilné a slnečné. Ak nemáte plán na víkendové dni, poďte s nami na výlet, ktorý vám vyrazí dych.

Turistika na víkend: Rysy

Výstup na Rysy je tatranskou klasikou. Ide o fyzicky náročnejší výstup, za ktorý budete odmenení výhľadom na Tatry v plnej kráse. Pripraviť sa musíte na skaly, kamene, možný sneh, rebríky, reťazové úseky a v neposlednom rade aj prevýšenie. Rysy patria k najvyššie dostupným slovenským štítom, na ktoré môžete vystúpiť bez horského vodcu. Pod nimi objavíte Chatu pod Rysmi, ktorá je najvyššie položenou a najmladšou tatranskou chatou. Postavili ju v roku 1933 a turistom poskytuje nocľah i niečo dobré pod zub. Neseďte doma, veď hory sú na jeseň čarovné.

turistika na víkend

Pixabay.com

Jánošíkove diery

Táto krásna sústava tiesňav sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec v Krivánskej Malej Fatre. Jednu z najkrajších a najobľúbenejších častí v Malej Fatre obľubujú aj rodiny s deťmi a seniori. Keď sa zhlboka nadýchnete a vyberiete kľukatými cestičkami, uvidíte prekrásne vodopády a na mnohé miesta sa dostanete pomocou rebríkov, reťazí a lávok. Jánošíkove diery sú domovom mnohých živočíchov a rastlín, preto vás čaká cesta plná dobrodružstva.

Jánošíkove diery

Pixabay.com

Chopok

Chopok je jedným z najvyšších vrchov v Nízkych Tatrách. Či už sa rozhodnete kráčať po svojich alebo sa odhodláte na lanovku, čaká vás nefalšovaná prírodná krása. Po ceste môžete naraziť na modernú samoobslužnú reštauráciu Rotunda i bary. Aj keď je trasa trochu náročnejšia, vydávajú sa na ňu aj rodiny s deťmi, aby si vychutnali čistý vysokohorský vzduch a užili si krásne chvíle v prírode.

Chopok

Pixabay.com

Prosiecka a Kvačianska dolina

Liptov je pre turistov skutočným rajom na zemi. Obklopení čistou prírodou sa môžete vybrať do hôr, dolín i nádherných dedín plných ľudového umenia. Nájdete tu malé obce Prosiek a Kvačany, z ktorých sa dostanete  do krásnych a veľmi navštevovaných dolín – Prosieckej a Kvačianskej doliny. Na náučných chodníkoch sa dozviete veľa o faune a flóre, vychutnáte si bralá, vodopády aj jaskyne. Čaká vás neopísateľný zážitok a deň strávite skutočne zmysluplne.

turistika na víkend

Pixabay.com

Vodopády Studeného potoka

Slovensko je krajinou  s obrovským bohatstvom –  má veľkú zásobu pitnej vody,  veľa riek, jazier, plies i vodných nádrží. Ak túžite vidieť silu vody, Vodopády Studeného potoka sú pre vás ideálnou voľbou. Výlet k nim je ľahšou turistikou, ktorú zvládnu aj malé deti. Tešiť sa môžete na šesť vodopádov, ktoré ohurujú v lete i v zime. Najjednoduchší prístup k vodopádom je z Hrebienka, na ktorý sa môžete prejsť alebo si urobíte radosť a odveziete sa pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca.

Vodopády Studeného potoka

Pinterest.com

Morské oko

Aj keď to môže na prvý pohľad znieť exoticky, nenechajte sa zmiasť. Ide o malý klenot vo Vihorlatských vrchoch, kde nájdete priestor na čas s deťmi, romantiku i poriadnu turistiku. Toto jazero má dokonalú krištáľovo čistú vodu s rybkami a členité pobrežie. Prechádzka okolo neho je plná prírodných úkazov a neunaví ani menších turistov. Vihorlatského prales je zapísaný do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Morské oko

Pinterest.com

Marhát

Marhát nájdete v pohorí Považského Inovca nad Nitrianskou Blatnicou. Na jeho vrchole sa týči rozhľadňa, vďaka ktorej budete mať celé okolie ako na dlani – za dobrého počasia uvidíte Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, Topoľčany, Partizánske i Bánovce nad Bebravou. Výstup na tento kopec nie je veľmi náročný. Spojiť ho môžete s návštevou najstaršej cirkevnej stavby na Slovensku – kaplnky Sv. Juraja, archeologického náleziska v Bojnej alebo slovanského hradiska v Ducovom.

Marhát

Pinterest.com

Prečítajte si tiež:

Babie leto v prírode: Naplánujte si výletu po Slovensku na TIETO čarovné miesta!

Zdroj: Planetslovakia.sk