Vzájomný súboj Petry Vlhovej s Mikaelou Shiffrinovou sľuboval v tejto sezóne napínavé predstavenia, čo však vidíme, predčilo všetky očakávania. Obe elitné lyžiarky dominujú, zo Svetového pohára si utrhli veľký kus pozornosti, ktorej sa už iným nedostáva. A právom.

Povedzme si to na rovinu – na svahoch nikdy predtým nebola taká rivalita dvoch pretekárok v jednej disciplíne. Ba čo viac, naša Petra Vlhová je pri tom.

23-ročnú Američanku považujú za bezchybný stroj, nadčloveka, za najlepšiu lyžiarku všetkých čias. Ani tu však neplatí, že je neporaziteľná. Rodáčka z Liptova je v najlepšej forme svojho života a svojimi agresívnymi jazdami znervózňuje Shiffrinovú viac, ako to kto kedy dokázal.

Pri poslednom (nočnom) slalome v rakúskom Flachau 8. januára ju Petra predstihla o 15 stotín. Áno, o 15 stotín sekundy. Bezchybnú “Shiffrinku”. Tá chcela ôsmym triumfom vyrovnať rekord víťazných slalomových podujatí SP v rade. Bilancia americkej lyžiarky hovorí za všetko: zvíťazila v 12 z 13 svetových pohárov.

A ostatní? O tých sa veru veľa nehovorí. Len málokto zaregistroval, že tretiu Švédku Annu Swenn-Larssonovú diskvalifikovali.

Pretrvávajú zdravotné problémy

Toto obdobie je pre 23-ročnú Vlhovú bezpochyby najúspešnejšie v kariére. Vyhrala slalom Svetového pohára alpských lyžiarok, i keď hrozilo, že v ňom nebude vôbec štartovať. Sprevádzajú ju zdravotné problémy od Nového roka, novinárom to pripomína “pred” a “po” každej výbornej jazde.

Viróza údajne zasiahla takmer všetkých členov tímu, no na rozdiel od Záhrebu už na štarte nechýbal brat a manažér Boris Vlha.

Od 28. decembra tak zvýšila počet víťazstiev v seriáli zo štyroch na sedem a radovala sa v obrovskom, paralelnom aj klasickom slalome. Dvakrát skončila druhá práve za Mikaelou Shiffrinovou. Teraz ju čaká obrovský slalom v talianskom Kronplatzi v utorok 15. januára a až 1. a 2. februára pred majstrovstvami sveta pôjde obrovský a špeciálny slalom v Maribore.

Podľa trénera Magoniho je v tejto chvíli ohrozená Petrina účasť v Taliansku. Silno kašle a bolí ju hrdlo a ak sa stav nezlepší, nepôjdu do zbytočného rizika, hovorí pre Webnoviny.sk.

Aj napriek tomu je to po dvoch triumfoch Veroniky Velez-Zuzulovej tretí slovenský vo Flachau, kde mali slovenské elitné lyžiarky v roku 2016 aj neuveriteľné dvojité zastúpenie na pódiu. Vtedy sa na znak radosti z prvého, resp. tretieho miesta spolu s Velez-Zuzulovou rozbehli cez snehovú bariéru medzi fanúšikov.

Zoznam nasledujúcich pretekov

Pozrite si prehľadnú tabuľku, kedy a kde sa naša slalomárka objaví na svahu (a kedy máme sadať pred telku).

Dátum Miesto
15. január obrovský slalom (Kronplatz, Taliansko)
1.február obrovský slalom (Maribor, Slovinsko)
2. február slalom (Maribor, Slovinsko)
5. február MS – super-G (Aare, Švédsko)
8. február MS – alpská kombinácia (Aare, Švédsko)
11. február MS – obrovský slalom (Aare, Švédsko)
15. február MS – slalom (Aare, Švédsko)
19. február paralelný slalom (Štokholm, Švédsko)
24. február alpská kombinácia (Crans Montana, Švajčiarsko)
8. marec obrovský slalom (Špindlerův Mlýn, Česká rep.)
9. marec slalom (Špindlerův Mlýn, Česká rep.)
13. marec zjazd (Soldeu, Andorra)
14. marec super-G (Soldeu, Andorra)
16. marec slalom (Soldeu, Andorra)
17. marec obrovský slalom (Soldeu, Andorra)

Čo sme o nej doteraz možno nevedeli?

 • Je pravá Liptáčka, narodila sa 13. júna 1995 v Liptovskom Mikuláši.
 • Odmalička bola chlapčenský typ, nechcela nosiť sukne. V jednom z rozhovorov to na ňu nažalovala jej matka Zuzana Vlhová.
 • Veľmi pekne písala, jej zošit bol dokonca vystavený na školskej nástenke.
 • Je veľkou fanúšičkou motoriek aj vodného lyžovania.

View this post on Instagram

Enjoying some MX 💨🙏🏼😍 #budeakonebolo

A post shared by Petra Vlhova (@petravlhova13) on

 • Druhý Sagan? V rámci tréningu sa venuje viacerým športom, aj bicyklovaniu.
 • Miluje turistiku a hory.

 • Opatrnosť na prvom mieste. Bez prilby by Petra nešla lyžovať. V minulosti mala úraz a povedala, že keby ju nemala, možno by tu dnes nebola.
 • Má soba Igora. Dostala ho v novembri 2017 za víťazstvo vo fínskom Levi; v tomto stredisku je totiž zvykom, že víťaz dostane okrem finančných prémií aj sobie mláďa. To zostane na jednej z fariem. Peťa sa s ním stretla po roku, v novembri 2018, a z tejto návštevy postla na svoj Instagram aj milé video s popisom: „Rada som ťa zas po dlhom čase videla, Igor.”

 • Vie žonglovať.
 • Jej partnerom je aj Audi, Vlhová momentálne jazdí na SUV-čku Audi Q7.
 • Je v reklame Rauch, ktorý je taktiež jej sponzorom.

Zdroj titulnej foto: instagram.com / Petra Vlhová