Zobudili sme sa do volebného dňa, po piatich rokoch rozhodujeme o novom prezidentovi Slovenskej republiky.

Z trinástich kandidátov si dnes od 7:00 do 22:00 hod. vyberáme svojho favorita. A voliť treba, pretože na každom hlase záleží.

Koho posunieme do druhého kola? O prezidentské kreslo sa uchádzajú Béla BUGÁRZuzana ČAPUTOVÁMartin DAŇOŠtefan HARABINEduard CHMELÁRMarian KOTLEBAMilan KRAJNIAKFrantišek MIKLOŠKOMaroš ŠEFČOVIČRóbert ŠVECBohumila TAUCHMANNOVÁJuraj ZÁBOJNÍK Ivan ZUZULA.

Do pätice všetko dobré?

V ére samostatnej Slovenskej republiky to bude v poradí náš piaty prezident. Zrekapitulujme si, ako sa za 25 rokov prestriedali obyvatelia Grasalkovičovho paláca.

1. Michal Kováč

Bol prvým prezidentom súčasnej Slovenskej republiky – od 1993 do 1998, ktorého volil ešte parlament.

Jedna z najznámejších káuz, ktorá sa ho dotýka, je práve kauza zavlečenia jeho syna do rakúskeho Hainburgu v posledný augustový deň v roku 1995. Za únos Michala Kováča mladšieho dodnes nebol nikto obvinený, mnohí však v tejto súvislosti spomínajú Slovenskú informačnú službu. Tá v tom čase pod vedením Ivana Lexu nefungovala úplne legálne. Voľakedajší premiér a v tom čase zastupujúci prezident Vladimír Mečiar v deväťdesiatom ôsmom páchateľom udelil tzv. Mečiarove amnestie, tie však boli zrušené v roku 2017 a súdny proces bol obnovený.

Aj napriek narastajúcim problémom a konfliktom (najmä s Mečiarom) Kováč zotrval vo funkcii až do konca obdobia. Zomrel v roku 2016. 

Na motívy kauzy z roku 1995 bol nakrútený film Únos. Dvoma menami, ktoré by mal každý Slovák poznať, sú aj Oskar Fegyveres (korunný svedok únosu, ktorý sa skrýval v zahraničí) a Róbert Remiáš, ktorý bol jeho spojkou. Remiáš zomrel v apríli 1996 po výbuchu svojho auta, na ktorom bola umiestnená nálož. Vražda doteraz nebola objasnená a nik za ňu nebol odsúdený. V októbri 2006 Mečiar na margo tohto prípadu povedal svoj známy výrok: „Skutok sa nestal!“ 

Vyšetrovanie vraždy stále pokračuje. Zaujímavé je, že aj spomínaný svedok únosu – Oskar Fegyveres – chcel kandidovať v týchto prezidentských voľbách, no 3. novembra 2018  stiahol svoju kandidatúru.

2. Rudolf Schuster

U pána Schustera zo zaujímavostí vyberáme jeho obrovskú vášeň pre cestovanie, filmovanie a fotografovanie. Na stránke rudolfschuster.sk sa uvádza, že relácie vysielané v médiách, ktorých tvorcom, scenáristom, autorom a režisérom je exprezident Schuster, sú zaznamenané na 82 elektronických záznamoch.

Exprezident vo veku 75 rokov dobyl južný pól – v roku 2009. Zdroj: rudolfschuster.sk

Na čele republiky stál od roku 1999 do 2004. Pre Aktuality.sk povedal, že byť prezidentom vôbec nemal v pláne„Nebol to môj cieľ. Politiku som nikdy nemal ako svoju prioritu. To sa stalo omylom.“ 

V súčasnosti sa zotavuje po nedávnej operácii srdca.

3. Ivan Gašparovič

Pán, ktorý vedie hneď v dvoch oblastiach: najdlhšie úradujúci prezident SR (od roku 2004 do 2014) a exprezident, ktorého má internet v mimoriadnej obľube a je to vidieť na množstve vtipných obrázkov.

Zdroj: emefka.sk, zomri.online

… alebo videí.

Dokonca sme sa v Pravde dočítali, že podobne ako Schuster, ani Gašparovič najskôr nechcel byť prezidentom. Bolo to v deväťdesiatom druhom: Nechcel som byť prezidentom, ani debatovať o tom som nechcel. Radšej som sa išiel lyžovať…“

4. Andrej Kiska

Prezidentoval od roku 2014 doteraz. 

Bývalý podnikateľ, ale aj filantrop. V roku 2006 spoluzakladal charitatívnu organizáciu Dobrý anjel, ktorá pomáha najmä onkologickým pacientom. Na stránke uvádzajú, že viac ako 3000 rodín prijíma pravidelnú mesačnú pomoc 130 – 140 eur. V tom istom roku sa stal Manažérom roka týždenníka Trend. Za charitatívnu činnosť mu udelili Krištáľové krídlo za filantropiu.

Andrej Kiska bol v roku 2015 najdôveryhodnejším ústavným činiteľom SR, v roku 2018 mu dôverovalo až 67 % opýtaných.

Zo zaujímavostí vyberáme jeho snahu o blízkosť a prístupnosť k občanom – rád chodil napríklad aj na legendárnu Pohodu. Takisto si celkom dosť fičí aj na instagramových „storkách“.

V poslednom čase však vyplávali na povrch daňové podvody jeho firmy KTAG, keď si chcel uplatniť nadmerný odpočet DPH. Síce firma doplatila, čo mala, a zaplatila aj penále, problémom to skrátka ostáva.

Na konci svojho úradovania týmto krokom zrejme sklamal mnoho svojich sympatizantov. Stále mu však patrí titul najlepší prezident Slovenska, akého sme kedy mali.