5G internetové siete sú momentálne niekoľko mesiacov “fuč” nakoľko je na svete a aj na Slovensku dostupná rýchla 4G sieť. Väčšina dnešných smartfónov podporuje tento štandard, no nájdu sa ešte aj také kúsky, ktoré ho nepodporujú.

Pokiaľ sa ohliadneš niekoľko rokov dozadu, zistíš, že také 3G pripojenie veľmi veľa úspechu nezožalo. Modrý operátor má v súčastnosti pokrytie 3G internetom len v niekoľkých krajských mestách. Narozdiel od toho, 4G známe aj ako LTE, dnes výrazne preráža na trhu.

Vráťme sa k myšlienke 5G. Singapurský gigant StarHub bude v blízkej dobe spolupracovať s ďalším gigantom – veľkým čínskym výrobcom Huawei. Spoločne chystajú ambiciózny plán, vďaka ktorému sa budú usilovať o spustenie 5G pripojenia na ostrove pri Singapure – jednať by sa malo o centrálnu štvrť s rozsiahlym pohybom ľudí. Štart je naplánovaný na druhý štvrťrok roku 2017.

Ako každá nová technológia aj táto má svoj háčik. Tým háčikom budú najmä používatelia resp. výrobcovia smartfónov, ktorí budú musieť inovovať svoje zariadenia. Prečo? Prioritne kvôli podporovateľnosti nového štandardu super-rýchleho internetu.

Všeobecne novinky prichádzajú najmä z východnejších častí sveta. Ich hlavným cieľom je dosiahnuť vysoké rýchlosti pripojenia pre bežných používateľov nakoľko to má nespočetne veľa výhod. Napríklad si svoj obľúbený celovečerný film stiahneš behom niekoľkých sekúnd. Operátor SK Telecom v Južnej Kórei konkuruje, pretože tvrdí, že práve oni budú tými, čo spustia 5G internet. Najskôr však v roku 2020.

My v redakcii si myslíme, že sa to skôr podarí StarHubu. Dnes už prevádzkujú Huawei LampSite 2.0. Ide o “tanier”, ktorý umožní vo veľkých obchodných štvrtiach pripojiť sa k vysoko-rýchlostnému internetu, a napriek mnohým pripojeným používateľom zostáva rýchlosť i signál dostatočne kvalitný. Jeden “tanier” namiesto viacerých malých antén. Skvelé, nie?

Huawei LampSite 2.0


Nezostáva nám nič iné len čakať, kto tento boj skôr vyhrá – StarHub s momentálne najrýchlejším internetom na svete alebo SK Telecom v Južnej Kórei 🙂

Zdroje: cnet.comsk.wikipedia.orglinkedin.compublicdomainpictures.net