Prečo sa otvárajú ženské fitká? Prečo jej klientelu dnes tvoria samé ženy, ktoré chcú schudnúť a spevniť? Dokážu sedavý spôsob v škole vykompenzovať hodiny telesnej výchovy? Na Štedrý deň sú fitká úplne plné, hovorí.

Mladú fitness trénerku vždy priťahovali náročnejšie veci, preto okrem osobných tréningov ponúka aj čoraz populárnejšie skupinové cvičenia so závesným systémom TRX. V poslednom čase však máva aj veľa dvojíc, čo je výborné – zvyšuje to efektivitu a pravidelnosť v cvičení. Ak má klient sedavé zamestnanie, nemá zmysel ho posadiť za stroj. Ľudia by boli prekvapení, aký kvalitný tréning s aktívnymi seniormi môžete mať, tvrdí Alexandra Koradyová a.k.a. „Lexa„.

Ako fitnes trénerka reaguje na vetu „nemám na šport vôbec čas“?

Tiež by som mohla povedať, že ho nemám. Popri štúdiu pracujem, niektorí klienti potrebujú cvičiť už 5:30 ráno, iní po práci od 16:00, medzitým som v škole. Ak počas dňa nemám možnosť zacvičiť si, doháňam to večer. Skrátka tréning nevypustím.

Neustále sa vyhovárame, že nemáme čas, ale niekoľko hodín denne pozeráme televízor alebo sme na smartfóne. Samozrejme, že sú ľudia, ktorí pracujú 12 hodín denne a sú radi, ak si môžu oddýchnuť, ale väčšina používa iba výhovorky.

A tebe sa vždy chce?

Samozrejme, že nie, ale aj tak idem. Potom má človek zo seba ešte lepší pocit.

Moderná spoločnosť nás učí presedieť väčšinu dňa. Už malé deti posadíme v škole na stoličky. Nenútime ich k pohybu, ale k sedavému spôsobu života. Ťažko ich potom presvedčíme, aby sa hýbali.

Presne tak. Už v mladom veku to spôsobuje veľa porúch pohybového systému. Spomínam si na štúdiu, kde dali deckám v škôlke športtestery, ktoré potvrdili, že majú krátkodobé a vysokointenzívne zaťaženie.

Idú úplne naplno, až kým sa nezadýchajú.

Áno. Potom ich v škole posadíme na stoličky, na ktorých nedokážu obsedieť, keďže je pre nich ešte úplne prirodzené, že sa môžu voľne hýbať. Svaly tak majú tendenciu sa skracovať a oslabovať.

So závesným systémom TRX. Zdroj: archív Alexandry Koradyovej

Dokážu to vykompenzovať hodiny telesnej výchovy?

Pochybujem. Je potrebné nájsť dieťaťu športovú aktivitu aspoň párkrát do týždňa. V rámci pedagogickej praxe som bola aj na telesnej výchove, kde polovica nemala úbor a druhá prekrúcala očami. Ale napokon sme našli cestu, ako hodiny zefektívniť a zabaviť sa. Jedna zo študentiek je dnes dokonca mojou klientkou.

Musela si zanechať pozitívny dojem.

Nahradila som 60-ročnú telocvikárku, ktorá odišla do dôchodku. V triede vtedy bolo 25 detí, cvičilo možno 5.

Smutné čísla.

Na nasledujúcej hodine to však už bolo opačne. Naozaj na mňa dobre zareagovali. Aj keď musíte ísť predovšetkým podľa študijného plánu, decká ocenia, ak sa s nimi do jednotlivých aktivít zapojíte. Hrali sme spolu volejbal či iné športy. Ubehne vám to potom spolu rýchlejšie a ešte sa zabavíte. Aj ja som zažila hodiny telesnej výchovy, kde nám starší vyhorený telocvikár hodil loptu a nestaral sa o to, čo s nami, ako nás zaujať a zdravo motivovať k pohybu.

Schválne otváram túto tému, pretože vedci urobili prvú štúdiu, ktorá skúma takzvaný paradox cvičenia. Mozog podľa nej automaticky vyhľadáva sedavú činnosť. Telo sa počas života adaptovalo na okolité podmienky tak, že robilo všetko pre to, aby uchovávalo energiu.

Preto máme autá a výťahy. A čo sedenie? Aj keď sa nastavíme do správnej polohy, časom nám z dlhodobého sedenia padnú ramená a chrbát kĺže čoraz nižšie, lebo hľadáme polohy na uvoľnenie. Možno náš mozog vyhľadáva sedavú činnosť, v skutočnosti však dobre vie, že to nie je pohodlné.

Ľudia by mali chodiť do fitka makať, a nie sa vysmievať iným, hovorí. Zdroj: Šimona Tomková

Produkt spoločenskej evolúcie, ktorý musíme zmeniť. A to je aj tvojou úlohou ako osobnej trénerky motivovať ľudí, ktorí za tebou prídu.

Momentálne mám naozaj aktívnych klientov, čo sami chcú. Teším sa, že som konečne v takom štádiu, lebo zo začiatku boli aj lenivejšie typy, ktoré ti napíšu sms-ku, že sa im nechce a neprídu. Alebo schválne meškali, aby skrátili čas tréningu. Dokonca cvičím s dvoma mladými babami cez víkendy, ktoré sú väčšinou po opici (smiech). Každý z nás si môže vybrať cestu a zhodnotiť, do akej miery je pre neho pohyb dôležitý – nevnímať ho ako nutné zlo, ale ako prirodzenú vec.

Nebude problém aj v tom, že sa ľudia, predovšetkým začiatočníci, hanbia cvičiť na verejnosti? Ja aktívne športujem odmalička, nikdy som však v posilňovni nebol. Radšej cvičím vonku alebo doma. 

Určite áno, ale priznám sa, že tomu vôbec nerozumiem. S jednou pani som musela cvičiť „tam hore kdesi v kúte“, aby nás nikto nevidel. Stretávaš aj ľudí, ktorí zjavne potrebujú redukovať svoju hmotnosť a hanbia sa cvičiť, ale vo fastfoode im nie je trápne napchávať sa hlúposťami.

Pre teba nie je ťažké postaviť sa pred ľudí a urobiť 50 drepov, nie každý má túto zručnosť.

Ale ľudia by predsa mali chodiť do fitka makať, a nie sa vysmievať iným. Prečo by som si mala zaplatiť vstup, nesústrediť sa na tréning, ale porovnávať sa s inými? Veď je to kontraproduktívne. Pevne verím, že dospelý rozumný človek sa z iného vysmievať nebude. Svojich klientov nabádam k rovnakému prístupu, a teda sústrediť sa na svoj vlastný tréning.

Staršia pani si cvičenie vo fitku rozmyslí a radšej ostane doma. Pravdepodobne u nej prevláda obava zo strápnenia.

A presne na to máme fitness centrá pre ženy, ktorých je aj v Bratislave niekoľko a kam muži nemôžu. V poslednej dobe však mávam aj dosť dvojíc, čo je výborné – zvyšuje to efektivitu a pravidelnosť v cvičení.

Ako to?

Ak máš tendenciu vynechať tréning a teraz cvičíš vo dvojici, jednoducho pôjdeš, lebo nechceš sklamať druhého. Ku kolegovi dokonca chodí pár po 70-ke, čo je úžasné. Cviky a váhy sú, samozrejme, prispôsobené veku, no ľudia by boli prekvapení, aký kvalitný silový tréning s aktívnymi seniormi môžete mať.

Niektorí sa potrebujú len hýbať, preto si vás zaplatia. Iní sa chcú aj pozhovárať, prísť k novým myšlienkam a fitko pre nich predstavuje možnosť vypnúť aj po psychickej stránke. Veď na Štedrý deň sú fitká úplne plné.

Podľa nedávnej správy Svetovej zdravotníckej organizácie WHO bola viac než štvrtina dospelej populácie, teda asi 1,4 miliardy ľudí starších ako 18 rokov, počas roka „nedostatočne aktívna“. To sú alarmujúce čísla, fitko samotné nevyrieši tento problém.

Do fitness centier tiež chodia ľudia, ktorí hundrú, že sa im nechce. Prečo si potom nenájdu šport, ktorý ich bude skutočne baviť? Ani ja nerobím, čo ma nebaví. Výber je na nás.