O trezoroch, bizarných situáciách zákazníkov a bezpečnosti proti krádeži sme sa zhovárali s konateľom spoločnosti ROTTNER Security Slovensko, s. r. o., Igorom Ulrichom.

 

ROTTNER Security Slovensko, s. r. o., je dcérskou spoločnosťou rakúskej spoločnosti ROTTNER Tresor GmbH. Ide o rodinný podnik, ktorý je už takmer 50 rokov poprednou firmou na európskom trhu s bezpečnostnou technikou.

Dočítate sa aj:

  • spoločnosť disponuje najširším sortimentom v centre Európy,
  • nedávno otvorili novú pobočku v Južnej Afrike,
  • predstavy o kvalite a bezpečnosti trezorov sú skreslené, odborník, ktorý pracuje s trezormi, s nimi „bojuje“ niekedy celé hodiny, kým sa mu ich podarí otvoriť pri servisnom zásahu.

Od roku 2010 sú eseročkou, zastrešujú Čechy aj Slovensko. Len nedávno rozšírili pôsobnosť do Poľska cez internetový obchod.

Spoločnosť disponuje najširším sortimentom v centre Európy. „Ostatné firmy sa zameriavajú najmä na trezorovú oblasť, my ponúkame aj základné a cenovo dostupné bezpečnostné schránky, pokladničky či sejfy pre nenáročných až po certifikované trezory a skrine na zbrane. Práve spomínaná ponuka nám zaručuje stabilný rast. Ak sa práve nepredávajú trezory, úspech má iný tovar,” hovorí konateľ Igor Ulrich.

Pýšia sa aj obrovskými skladmi s tovarom v hodnote približne 4,5 milióna eur, ktorý sa nachádza v Rakúsku. „Nejde len o široký sortiment, nemáme problém hocikde dodať 100 trezorov v priebehu niekoľkých dní. Neobjednávame v desiatkach, ale v stovkách a tisícoch,” hovorí.

Pôsobia aj v Anglicku, Nemecku, Rumunsku, Švajčiarsku a pobaltských krajinách. Nedávno rozšírili svoje aktivity do Južnej Afriky.

Zdroj: Eva Jonisová

Netreba to podceniť

Väčšinou dodávajú tovar zákazníkom z centrálneho skladu, v showroome v Bratislave na Gagarinovej ulici sa však objavujú aj zákazníci, ktorých extrémnym žiadostiam musia vyhovieť. „Napríklad raz k nám prišli dvaja chlapi a chceli okamžite najdrahšie trezory, ktoré máme v showroome k dispozícii. Keď som im ponúkol dva v hodnote viac ako 2-tisíc eur za kus , pokrčili ramenami, že či nemáme drahšie,” spomína s úsmevom.

Raz dorazí nenápadný chlapík, ktorý chce iba obyčajný trezor, no odíde so 190-kilovým modelom za vyše tisíc eur. Alebo, naopak, keď si vyštafírovaný mladík so zaparkovaným mercedesom kúpi obyčajný sejf za pár desiatok eur a chce v ňom mať uložených niekoľko tisíc, čím zbytočne zbytočne riskuje.

Igor Ulrich hovorí, že pri uložení cenností v hodnote 500 – 700 eur stačí použiť kvalitný dvojplášťový sejf, pri vyšších hodnotách je už vhodnejšou voľbou certifikovaný trezor. „Ľudia v tomto prípade potrebujú poradiť a usmerniť, ich predstavy o kvalite a skutočnej bezpečnosti sú niekedy skreslené a výber konkrétneho modelu netreba podceniť.”

Showroom v Bratislave na Gagarinovej ulici. Zdroj: Eva Jonisová

Trezor alebo sejf?

Konateľ spoločnosti ROTTNER Security Slovensko, s. r. o., upozorňuje, že je dôležité v prvom rade rozlíšiť sejf (bezpečnostnú schránku)  od trezora. Oba produkty sú z ocele, v mnohom sa však zásadne líšia.

Sejf je jednoplášťová, resp. dvojplášťová bezpečnostná schránka. Nábytkové sejfy je vhodné upevniť do podlahy alebo do steny vhodným upevňovacím materiálom. Stenové sejfy sa používajú v prípade, ak potrebujete uvedený sejf zamurovať do steny. Vtedy sa odporúča betónová obmurovka minimálne desať centimetrov z každej strany pre zaistenie dostatočnej bezpečnosti.

Sejfy je možné inštalovať aj do automobilov či karavanov. „Ponúkame ešte jednu významnú skupinu sejfov, a to sejfy ohňovzdorné, ktoré slúžia na ochranu papierových dokumentov pred požiarom. Nie je nutné ich na rozdiel od trezorov certifikovať, čo je jeden z hlavných rozdielov,” dodáva.

Zdroj: Eva Jonisová

Trezory sú certifikované podľa aktuálnej normy a sú zaradené do jednotlivých bezpečnostných tried. Majú úplne inú konštrukciu ako bezpečnostné schránky. „Nábytkové trezory a trezorové skrine ponúkame od bezpečnostnej triedy nula až po bezpečnostnú triedu päť.” Nábytkové trezory musia byť ukotvené o stenu alebo podlahu oceľovými kotvami.

Hodnota (suma), ktorá môže byť v trezore uložená, nie je určená fixne, ale záleží aj na ďalších faktoroch – či je použitý alarm, mreže na oknách, bezpečnostné dvere, kamery… Preto je vhodné konzultovať pri kúpe trezorov tieto otázky s príslušnou poisťovňou. Trezory môžu byť vybavené certifikovaným klasickým motýlkovým kľúčom, mechanickým kombinačným zámkom, elektronickým zámkom alebo rôznou kombináciou uvedených zámkov.

„Ohňovzdorné trezory sa skúšajú v peci pri teplotách okolo 1000 stupňov a musia tiež odolať nárazu z 9-metrovej výšky na betónovú plochu. Ak skúšaný model obstojí v takejto skúške, následne obdrží výrobca k tomuto modelu príslušné certifikáty,” hovorí.

Zdroj: Eva Jonisová

Najmenšie modely od 250 eur

V roku 2017 bolo na Slovensku zaznamenaných 5 720 krádeží vlámaním, trezor môže zachrániť vaše cennosti.

„Trezor len tak ľahko násilím neotvoríte,” hovorí Igor Ulrich, „ Systém bezpečnosti je dôkladne premyslený. Ľudia pozerajú veľa béčkových filmov.” Odborník, ktorý pracuje s trezormi a má k dispozícii presný návod, sa dovnútra dostáva celé hodiny a musí použiť špeciálne a kvalitné náradie.

Bežný zákazník si objednáva najčastejšie trezor certifikovaný v I. bezpečnostnej triede, či už klasický, alebo ohňovzdorný. Sú to trezory určené na úložnú hodnotu do 15- až 20-tisíc eur. Najmenšie modely v spomínanej bezpečnostnej triede stoja cca 250 eur, ceny najdrahších modelov v V. bezpečnostnej triede sa šplhajú na 5-tisíc eur.