Chcete študovať v zahraničí, ale nemáte dostatok financií?  Štúdium na svetových univerzitách môže stáť pekný balík, existujú však stále také, kde študenti môžu študovať zadarmo či len za veľmi nízky poplatok.

Stačí si len podať prihlášku. Nižšie nájdete výber krajín, ktoré ponúkajú minimálne alebo žiadne školné.

12. Česká republika

Študenti, ktorým robí problém cudzí jazyk, môžu študovať v Českej republike na ktorejkoľvek verejnej vysokej škole. Tí, čo chcú študovať v angličtine, si priplatia okolo 3 800 eur ročne. Životné náklady sú cenovo prijateľnejšie ako v mnohých krajinách západnej Európy. S 9 000 eur ročne sa Praha zaradila na 30. miesto QS Best Student Cities 2017.

11. Grécko

Všetci študenti z EÚ môžu absolvovať štúdium v ​​zahraničí v Grécku na verejných vysokých školách a vysokých školách s výnimkou niektorých magisterských programov. Grécko ponúka jeden z najnižších nákladov na bývanie v Európskej únii.

10. Nemecko

Záujem o štúdium v ​ Nemecku narastá.  Na väčšine verejných univerzít neexistujú študijné poplatky pre zahraničných študentov, a to bez ohľadu na štátnu príslušnosť. Len malý univerzitný poplatok sa účtuje približne vo výške 150 až 250 eur na pokrytie administratívnych nákladov.

Nízke študijné náklady  v Nemecku v kombinácii so silnou ekonomikou a vynikajúcim systémom vysokoškolského vzdelávania spôsobujú, že je tamojšie štúdium pre všetkých študentov veľmi lákavé. Viac ako 40 nemeckých univerzít patrí medzi svetových lídrov podľa  QS World University Rankings – s najvyšším umiestnením Technische Universität München. Ak si úspešne nájdete nemeckú univerzitu, na ktorej budete študovať zadarmo, na životné náklady si pripravte približne 9 600 eur na rok.

9. Francúzsko 

Vo francúzsku môžu študenti študovať zadarmo alebo za veľmi nízku cenu. Na verejných vysokých školách sú len administratívne poplatky cca 184 eur ročne. Dodatočné poplatky sú len pri špecializovaných programoch ako je medicína a strojárstvo. Tak, ako v Nemecku, väčšina programov ponúka možnosť študovať vo Francúzsku zadarmo s podmienkou výučby v materinskom jazyku. Čoraz viac sa však stáva populárnejšia angličtina.

Výhodou je, že pred nástupom na univerzitu môžete navštíviť aj prípravnú školu, ktorá dokáže zdokonaliť vašu francúzštinu. Životné náklady vo Francúzsku predstavujú približne 9 600 eur ročne. Francúzsko má obrovský výber najlepšie hodnotených univerzít podľa QS World University Rankings.

Severské krajiny

Tieto krajiny sú známe svojou vysokou kvalitou života a liberálnou politikou. Tiež sa môžu pochváliť jedným z najsilnejších systémov vysokoškolského vzdelávania na svete. Severské krajiny ako Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko a Švédsko ponúkajú možnosť študovať bezplatne alebo za nízke ceny.

8. Nórsko

V Nórsku je univerzitné štúdium bezplatné pre všetkých študentov bez ohľadu na úroveň štúdia alebo štátnu príslušnosť. Ročný poplatok predstavuje 37 – 74 eur. Väčšina vysokoškolských programov sa vyučuje len v nórčine a medzinárodní študenti musia preukázať doklad o kvalifikácii nórskeho jazyka, aby mohli študovať na tejto úrovni. Čoraz bežnejšie sú programy v magisterskom a doktorandskom stupni v angličtine, ktoré sú tiež zadarmo.

7. Island

Na Islande nie sú účtované žiadne poplatky za štúdium, len na 4 verejných vysokých školách.

6. Dánsko, Švédsko, Fínsko

Dánsko, Švédsko a naposledy Fínsko rozširujú svoje bezplatné vzdelanie len pre študentov z EÚ a Švajčiarska. Doktorandské programy v týchto krajinách sú však plne financované a ponúkajú výnimočným doktorandom možnosť získať titul bez platenia poplatkov, ale aj zarobiť si.

V Dánsku sa univerzitné poplatky pohybujú v rozmedzí od 7 200 eur až 19 300 eur ročne, zatiaľ čo vo Švédsku 9 750 – 17 060 eur. Vo Fínsku sa nedávno zavedené poplatky za štúdium pohybujú od 1 500 – 4000 eur. Životné náklady na bývanie v severnej Európe patria medzi najvyššie na svete. Dôvodom je zdravé hospodárenie regiónu a sily severských mien. Život je drahší, ale ulice čisté a ľudia sú šťastní. Až 4 severské hlavné mestá sa zaradili medzi najlepšie svetové študentské mestá: Kodaň, Helsinki, Oslo a Štokholm.

5. Rakúsko

Ďalšou krajinou, kde môžu študenti študovať zadarmo alebo za veľmi nízku cenu, je Rakúsko. Študenti EÚ majú rovnaké práva ako Rakúšania, pokiaľ ide o náklady na vyššie vzdelanie. Môžu tiež študovať bezplatne na akomkoľvek stupni. Po uplynutí tejto lehoty zaplatí študent za semester poplatok vo výške len 363 eur. Životné náklady sú približne 11 000 eur ročne. Viedeň je zaradená medzi najlepšie študentské mestá.

4. Belgicko

V Belgicku existujú dve hlavné jazykové komunity, z ktorých každý má svoj postoj k univerzitným poplatkom. Študenti EÚ však zaplatia maximálne 835 eur ročne. Život v Belgicku je okolo 11 000 eur ročne. Brusel bol ako hlavné mesto bolo zaradený na 45. miesto v hodnotení QS Best Student Cities 2017.

3. Taliansko

Napriek tomu, že súkromné ​​univerzity v Taliansku sú pomerne drahé, verejné vysoké školy v Taliansku sú výrazne lacnejšie a poplatky za štúdium na bakalárskych programoch sa pohybujú medzi 850 až 1 000 eur ročne. Študenti EÚ majú nárok na rovnaké príležitosti financovania ako talianski študenti, a to vrátane pôžičiek, grantov, štipendií a odmien. Životné náklady v Taliansku sú od 12 000 – 18 000 eur ročne. Mesto Miláno obsadilo 33. priečku v hodnotení ideálneho mesta pre študentov, zatiaľ čo hlavné mesto Rím je až na 65. mieste.

2. Španielsko

Študenti EÚ nie sú povinní platiť vysoké poplatky za štúdium v ​​Španielsku. Medzinárodní študenti môžu študovať za 750 až 2 100 eur za rok. Poplatky sa účtujú na základe kreditov. Ak chcete žiť v Španielsku, mali by ste očakávať, že budete potrebovať 10 800 až 13 200 eur ročne na životné náklady. Madrid, Barcelona a Valencia sa taktiež umiestnili vysoko v QS Best Student Cities 2017. Barcelona na 23. mieste.

1. Argentína

Domáci študenti majú prístup k bezplatným univerzitám, medzinárodní študenti na verejných univerzitách zaplatia len minimálny poplatok. Súkromné ​​inštitúcie v Argentíne môžu stáť viac ako 5 000 dolárov ročne. V QS Best Student Cities 2017 sa Buenos Aires umiestnilo na 42. mieste.

A nakoniec?

Zdroj: www.topuniversities.com